Hollanda’ya gelen ilk Türk işçi, Necati Genç vefat etti

necati-genc-hollanda-ilk-turkHollanda kayıtlarına göre işçi göçü çerçevesinde bu ülkeye gelen ilk Türk Necati Genç 82 yaşında hayatını kaybetti. Iki ülke arasında imzalanan 1964 tarihli işçi göçü anlaşmasından altı yıl önce Hollanda’ya gelerek Rotterdam kentine yerleşen Genç için bugün cenaze töreni düzenlenecek.

Rotterdam’da düzenlenecek törenin ardından Genç’in cenazesinin burada defnedilmesi bekleniyor. Necati Genç’in oğlu Irfan Genç, babasının Hollanda’daki kayıtlara göre işçi olarak bu ülkeye yerleşen ilk Türk oldugunu söyledi. Sağlık memuru olarak bir gemide görev yaparken 1958 yılında Rotterdam’a gelen babasının Hollandalı annesiyle tanıştığını aktaran Genç, bunun ardından babasının Hollanda’ya yerleştiğini kaydetti.

Annesinin gemiyle farklı ülkelere giden babasını sürekli takip ettiğini ve zaman zaman ziyaretine de gittiğini belirten Genç, “Aslında babamın niyeti Amerika’ya gitmekmiş ama annemle tanışınca planı değişiyor. Annem aşık olduğu babamı sürekli takip etmiş. Bu aşkın sonunda ikili evlenerek Rotterdam’a yerleşiyor” dedi. [Yalçın ÇAKIR-SABAH]

———————————-

1958 yılında Hollanda’ya ilk gelen ve Hollanda’daki ilk Türk tercüman Necati Genç Rotterdam HDV Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından  dualar ile son yolculuğuna uğurlandı.

82 yaşında vefat eden  ve ilk olarak 1958 yılında deniz yoluyla Hollanda’ya gelen Necati Genç, 56 yıl kaldığı Hollanda’da vasiyeti üzerine Rotterdam Crooswijk mezarlığına Kuran-ı Kerim ve dualar ile  defnedildi.

Hollanda resmi  kayıtlarına göre, Hollanda’ya gelen ilk Türk olan Necati Genç’i son yolculuğuna Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, Rotterdam Charlois Belediye Başkan Yardımcısı ve CDA AP adayı Alaattin Erdal, Rotterdam CDA Merkez Adayı Turan Yazır,  İşçi Partisi’nin (PvdA) Türk kökenli milletvekilleri Tunahan Kuzu ile Selçuk Öztürk, İşçi Partisi Rotterdam Merkez Meclis Üyesi Zeki Baran  aralarında olduğu çok sayıda siyasetçi, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi ve Türk vatandaşları katıldı.

HOLLANDA’YA GELEN İLK TÜRK ROTTERDAM CROOSWİJK MEZARLIĞIAN DEFNEDİLDİ

Zaman Hollanda’ya konuşan Necati Genç’in oğlu İrfan Genç, babasının Hollanda’yla Türkiye arasında imzalanan işçi göçü anlaşmasının imzalandığı 1964 yılından tam 6 yıl önce 1958 yılında Hollanda’ya  geldiğini söyledi. Hollanda’ya gelen ilk Türk birinin evladı olmaktan gururu ve vefatı ile hüznü yaşadığını söyleyen  İrfan Genç, ” Hollanda’ya ilk gelişi gemi ile oldu. Gemi bir kaza geçirmişti. Tamiri Hollanda’da olduğu için mecburen burada kalmış. Burada kalmasına vesile olan Hollandalı annem ile tanışması ve evlenmesi. Hollanda’da  o tarihlerde (1958) ,hiç Türk yokmuş. Babam ilk resmi Türklerin geldiği 1964 yılında onları havalimanı ve tren garlarında karşılamış. Bunun yanında Hollandacayı kısa sürede öğrendiği için Hollandalı bakanlık yetkilileri ile temas kurarak çok sayıda vatandaşımızın Hollanda’ya gelmesine vesile oldu. Babamın 4 çocuğu oldu. İkinci hanımından ise bir çocuğu var. Babam Türkiye’den Gümüşhane’den Hollanda’ya gelmiş. Tabii ki burada 56 yıl geçirince bize vasiyette bulundu. Hollanda’da gömülmek istediğini söyledi. Bizde Rotterdam Crooswijk Mezarlığına babamı defnettik. Çünkü hepimiz Hollanda’da bulunuyoruz. Bu karar ailemizin kararı ile bu kararı aldık. Babam aslında çok milliyetçi bir insandı. Hollanda Türk toplumu da onun cenaze törenine yoğun bir şekilde katılarak bunu göstermiş oldu.”

TÜM TÜRKLERİN BAŞI SAĞOLSUN

Necati Genç’in Amca Çocuğu Mustafa Genç, amcasının oğlunun Hollanda’ya gelen ilk Türklerden olduğunu söyledi. Genç ” Ben Hollanda’ya onun sayesinde 1979 yılında geldim. Gerçekten tarifi mümkün olmayan çok değerli bir insandı. Hollanda toplumuna olsun Türk toplumuna olsun çok yardımları oldu. Örnek bir insandı. Şunu söylemek istiyorum. Akrabalarından daha fazla burada ki Türk’lere yardım dene bir insandı. İlk tercüman, ilk konsoloslukta görev üstlenen ataşe. Sadece ve sadece kimseyi ayırt etmeden bir gönül insanı idi. Acımız büyük. Yapacak bir şey yok. Allah’tan geldik. Allah’a gidiyoruz. 82 yaşlarında hayat gözlerini yumdu. Rahatsızlığında kendisine sorduk. Türkiye’ye mi yoksa Hollanda’ya’mı defnedelim dedik. Rahatsız bir kızı vardı. Onun için Hollanda’yı tercih etti. Dualar eşliğinde kalabalık bir katılım ile cenazesini kıldık ve Crosswijk mezarlığına defnettik. Tüm Türklerin başı sağ olsun. Mekanı cennet olsun.” dedi.

Necati Genç’in yakın arkadaşları, okumayı çok seven bir kişi olduğunu ve her zaman gençlere okumayı teşvik ederdi dediler. Hollanda yazılı ve görsel basında Hollanda’ya gelen ilk Türk unvanı ile çok defa çıkan Necati Genç’i Hollanda basını cenaze ve mezarlığa defnedilişini de takip etti.

Basri Doğan, Rotterdam

http://www.zamanhollanda.nl/haber/gundem/2662/hollandaya-gelen-ilk-turk-necati-genc-dualar-ile-son-yolculuguna-ugurlandi

HOLLANDA’YA GELEN İLK TÜRK NECATİ GENÇ ARAMIZDAN AYRILDI.

http://www.ekinim.nl/item/207-hollandaya-ilk-gelen-turk-necati-genc-vefat-etti

http://www.cihan.com.tr/video/Hollanda-ya-gelen-ilk-Turk-Necati-Genc-son-yolculuguna-ugurlandi_7182-CHMTM3NzE4Mi8wLzIvMA==

http://akajans.nl/hollandaya-gelen-ilk-turk-necati-genc-vefat-etti/

Hollanda’ya göçle gelen ilk Türk Necati Genç, son yolculuğuna uğurlandı

1_24

Related Posts