Amerikada bir türk doktor Dr.Remzi Bag

Amerika’nın ciğerini söken Türk doktor

Amerika’da sadece üstün yeteneklilere verilen vizeyle 10 yıl çalıştı, Amerika’da 75 akciğer nakli yaptı… Alanının bir numarası iken Bush’a küstü döndü.

Amerika’da sadece üstün yeteneklilere verilen vizeyle 10 yıl çalıştı, 11 Eylül’den sonra ‘Nobel ödülü olmadığı’ gerekçesiyle vizesi yenilenmedi. ‘Hata’ anlaşılınca Bush bile devreye girdi ama Dr. Remzi Bağ Türkiye’ye dönmeye çoktan karar vermişti


ONLAR daha iyi tıp eğitimi almak için Amerika’nın yolunu tuttu. Kimi tıp literatürüne adını yazdıracak başarılara imza attı, kimi yüzlerce hastaya yeniden hayat vererek dünyanın sevgisini kazandı. Ama rüyalar ülkesi Amerika da olsa, içlerindeki vatan hasretinin burukluğunu gideremedi. Sonunda istedikleri imkánları Türkiye’de de bulabileceklerine inanıp tüm o parlak koşullara veda ederek ülkelerine hizmet için geri döndüler. Bu dönüşün bir anlamı daha vardı: Türkiye artık beyin gücünü kendi eksenine çekebilecek koşulları yaratabiliyordu. Şu anda sadece Amerika’da beş bin 200 Türk hekim çalışıyor. Avrupa’daki rakamlarla birlikte bu sayı çok daha yükseliyor. Yeni kurulan özel hastaneler ve vakıf üniversitelerinin tıp fakülteleri, yurt dışındaki başarılı çalışmalarıyla gururumuz olan hekimler için yeni bilim yuvası oluyor. Sadece 2003 yılından bu yana Amerika’dan dönüş yapan hekimlerin sayısı 70’i aştı.

ÜÇ ayrı dalda ihtisası bulunan Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Yoğun Bakım ve Göğüs Hastalıkları Direktörü Dr. Remzi Bağ, dünyanın sayılı tıp merkezlerinde başarılı çalışmalara imza attı. Dr. Bağ 1992’de Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ni bitirip ABD’ye gitti. New York’taki St. Vincent’s Hospital and Medical Center’da nükleer tıp, Albert Einstein College of Medicine’da dahiliye ihtisası yaptı. Houston’da Baylor College of Medicine’da yoğun bakım ve göğüs hastalıkları üzerine yan dal uzmanlığı aldı.

#
ÜÇ AYLIK ÖMÜR

BAYLOR College’daki, Turgut Özal’ın gittiği hastane olarak bilinen The Methodist’de ileri derece akciğer hastalıkları, pulmoner hipertansiyon ve transplantasyon üzerine çalıştı.

2002’de yine Baylor College’a bağlı St. Luke’s Episcopal Hospital’da Akciğer Nakli Tıbbi Direktörü oldu. Burada görev yaptığı üç yılda bağırsak naklinden sonra en zor ameliyat olan akciğer transplantasyonunu gerçekleştiren Dr. Bağ kendi deyimiyle ‘üç ay içinde ölmesi beklenen’ 75 hastayı taburcu etmekle kalmadı, bazısını maraton yarışlarına da soktu.

#
HOUSTON İNFİALİ

BAĞ’IN Türkiye’ye dönüş macerasını hızlandıran olaysa 11 Eylül’den sonra gerçekleşti. Gittikten kısa bir süre sonra ABD’de üstün yeteneklilere verilen O-1 vizesine láyık görülen Bağ, İkiz Kuleler’e saldırıdan sonra vizesini uzatmak için başvurduğunda ‘Üzgünüz, Nobel almamışsınız, vizenizi yenileyemeyiz’ yazılı mektup aldı. Bu cevap Houston’da infial yarattı, uluslararası haber ajansları ve televizyonlar olaya geniş yer verdi.

#
750 BİN DOLARLIK FON

BUNUN üzerine ABD’li kongre üyeleri hatta George W. Bush devreye girdi, Bağ’dan özür dilenip vizesi yenilendi. Ama o, bu olaydan sonra ABD’de kalma fikrini sorgulamaya başladı. Bir araştırması için Amerikan Kalp Derneği’nden 750 bin dolarlık fon almayı başaran Bağ ‘O mektup Türkiye’ye dönme sürecimi hızlandıran bir gelişmeydi’ diyor.

Dr. Bağ, Türkiye’de yeni yeni duyulmaya başlanan, genellikle 20-40 yaş arası kadınlarda görülen ve doğru teşhis edilmezse üç ayda ölüme götürebilen pulmoner hipertansiyon çalışmalarını İstanbul’da sürdürecek.

‘Adı değil hastalığı önemli’

ASLINDA Türkiye onu Mehmet Ali Erbil’in yeni doktoru olarak tanıdı. Ancak o bu sıfatla ilgilenmiyor bile. Dr. Remzi Bağ ABD’deyken ‘yüzyılın Amerikan komedyenlerinden’ sayılan Jerry Lewis’in doktorluğunu da yapmış ama ‘Hastanın adı değil hastalığı beni ilgilendirir’ diye konuşuyor. Dr. Bağ’ın Amerika’da akciğer nakli yaparak hayata döndürdüğü hastaları da onun izini kaybetmemiş. Hayatını kurtaran doktorun Türkiye’ye döndüğünü öğrenen Melissa da onlardan biri. Melissa ASM’de çalışan Dr. Bağ’a teşekkür kartı yollamış

Kaynak:STAR gazetesi

Related Posts

2 Comments

  1. merhabalar annemin bacak kısımlarında biryere çarpmış gibi morluklar oluştu ve burunla dudak arasında damar da iç kanama farkettik bir doktor kan kanseri olabilirsiniz uzmana danışın dedi yardım istiyorum sizden merakıma çok korkuyorum teşekkuler

Comments are closed.