Alp Altun : Çin’de fabrika bastı Genel Müdür oldu

Diploma tezi için Almanya’dan Çin’e geldi, şartlar iyi gitmedi, fabrika bastı Genel Müdür oldu.

Diploma tezi için altı aylığına Çin’e geldi, çalıştığı firma için pazar araştırması raporu hazırlayıp dönecekti. Çalıştığı firmadan hazırladığı raporu hayata geçirmesi istendi, önüne engeller çıktı sonunda fabrikayı bastı Genel Müdür oldu.

Alp Altun, 1997 yılında diploma tezi için Almanya’dan Çin’in yolunu tuttu. Alman boya malzemeleri firması CRISTIN tarafından altı aylık pazar araştırması yapması için Çin’e gönderildi. Pazar araştırması raporunu beş ayda teslim etti. Çin’de marka olmalarını ve boya malzemeleri pazarında henüz marka oluşmadığını ve büyük fırsatlar barındırdığını raporunda belirtti. Altun, Çin’den dönmeyi beklerken, raporunu hayata geçirmesi için, bir yıl Pazarlama müdürü olarak çalışması teklifi yapıldı.

Altun, çalışmalarına başladığı zaman, Çinli genel müdürleri tarafından ilk başta eleştirildi, Çinliler marka almaz, Çinliler fiyat üzerinden alır, burada bu şekilde bir piyasa yok denildi. Altun ise yapmış olduğu pazar araştırmasına güvenerek, burada bu şekilde bir pazarın olduğunu belirtti.

Kendi şirketini kopyalayan Genel Müdür

Altun’un markalaşma çalışmasında ilk başarılar gelmeye başlayınca, Çinli genel müdür kendi şirketinin ürünlerini kopyaladı. Farklı bir markayla kendi çalıştığı firmaya rakip olmaya çalışan Genel Müdür, Altun’un yetiştirdiği pazarlama elemanı da yanına aldı, Altun’a da sesini çıkarma biz seni Çin’de bakarız denildi. Altun, bu şartlar altında çalışamayacağını Almanya’ya rapor etti. Almanya’dan bu işin sonuna kadar git biz senin arkandayız denilerek, Altun’un istifası kabul edilmedi.

Elektrikleri keserek üretimi durdurdular

Altun’un bu olayı aydınlatması altı ayı buldu, Çinli genel müdür, üretim müdürü bu olaydan kaçamayacaklarını anladıklarında kendi fabrikalarını basarak üretimi durdurlar. Bulundukları belediye ile de anlaşarak fabrikanın elektrikleri de kesildi. Bu olaylar üzerine Almanya’dan gelen şirketin patronu gece yarısı Altun’un kapısını çaldı. Üretimin durduğunu, siparişlerin aksaması durumunda yüklü miktarda tazminat ödeyeceklerini belirterek, “elimde çare yok tek istekleri sizin buradan gitmeniz”. Altun, ise bu işi çözmek için 24 saat süre isteyerek, eğer çözülmezse oradan ayrılacağını belirttir.

Ertesi gün, çalmadık kapı bırakmaz, Almanya Büyükelçiliği, Çin ticaret bakanlığı MOFCOM, ama bir sonuç alamaz. İki kurumunda verdiği cevap bu sizin iç meseleniz olayların büyümesi halinde bize haber verin olmuş. Zar zor, Çin ticaret bakanlığının fabrikalarının bulunduğu ilçedeki ofisindeki yabancı yatırımlara bakan şef ile randevu alırlar. Çinli genel müdür tarafından bilgilendirilen şef, Altun’u ve patronunu saygısız şekilde karşılar. Altun’un patronu yapacakları yatırımları, açacakları iş sahalarını anlatmasına rağmen karşı taraftan pek ilgi görmez. Altun, söz alır ve Alman Büyükelçiliğine yazmış olduğu yazıyı göstererek, büyükelçilik bizim bu toplantımızın sonucunu bekliyor, bu iş çözülmezse onlarda MOFCOM a başvuracaklar der. Bu lafı duyan MOFCOM şefi yerinden hemen doğrularak, Altun’un sözünü bitirmesine müsade etmez, ve araya girer. Bunun başka bir çözüm yolu olduğu ve buna gerek olmadığını Altun’a ve patronuna belirtir ve bu konuda kendilerine yardımcı olacağını söyler.

Badigartlarla fabrika bastı

Toplantı sonunda, avukatının ayarladığı 10 adet badigart ile fabrikayı basmaya gider. Tatsızlık çıkmasın diye, fabrikaya da haber uçuran Altun, 10 badigart ile fabrikayı basar. Fabrikaya geldiklerinde, işçiler yerde oturuyor, genel müdürde üretim müdürüyle kaçmıştı diyor. Çinli genel müdür ve üretim müdürü tarafından onlar sizleri işten çıkaracak ve haklarınızı alamayacaksınız denilen işçileri ikna etmek iki gece üç gün sürmüş. Bu olayın ardından, genel müdür ve üretim müdürünün işine son verilir, Altun’a ise genel müdürlük teklif edilir. Bu göreve hazır olmadığını dolayısıyla kabul etmediğini belirtse de, biz size yardımcı olacağız denilerek Alp Altun, CRISTIN firmasının yeni Genel Müdürü olur.

Gelecek yazı, Altun’un CRISTIN’i Çin’de bir numaralı marka yapma öyküsünü konu alacaktır.

Ek Bilgi= http://www.cingunlugu.com/yabanci-firmalarin-cine-giris-kapisi-icsme/

Related Posts

1 Comment

  1. yeni meta madenciliğin sahibiyim.manganez ihracatıda yapmak istiyorum. telefon numaranızı mail olarak atarsanız size ulaşabilrim. saygılar iyi çalışmalar….

Comments are closed.