Onlar Türkiye’nin ‘Gelecek’leri

Onlar Türkiye’nin ‘Gelecek’leri
22 Haziran 2007 09:34Dünyanın sayılı üniversitelerine kabul edilen Türk öğrencilere her yıl yenileri ekleniyor. 74 öğrenci daha yuvadan uçtu.
VKV Koç Özel Lisesi’nden 74 öğrenci Harvard, Columbia, Princeton, Yale gibi ABD’nin gözde üniversitelerinde öğrenim görme hakkını elde etti.

Başarılı öğrencilerin geleceğe yönelik düşünceleri Türkiye üzerine kurulu. İyi bir akademisyen, mühendis, ekonomist olduktan sonra Türkiye’de çalışmak istiyorlar. Öğrencilerin ortak yönleri ise dersleri kadar sosyal yaşamlarında da başarılı olmaları.
Kimi spor yapıyor, kimi müzikle uğraşıyor. Çevrelerine karşı duyarlılar, sosyal sorumluluk projelerine imza atıyorlar. ÖSS’ye karşılar ve yalnızca sınavla değerlendirilmeyi doğru bulmuyorlar.

Yale’de burslu okuyacak

Yale Üniversitesi’ne burslu olarak dünya çapında kabul edilen az sayıda öğrenciden biri olan Ege Gürdeniz, ortalamasının 5 üzerinden 5 olmasının yanı sıra, Türkiye Milli Yüzme Takımı’nda yer alıyor. 200 metre kurbağalamada ve 4 x 100 serbest stil bayrak yarışında milli rekoru elinde tutan Ege, bu yılki milli şampiyonada da altın madalya kazandı.

Yale, Dortmouth College, California Institute of Technology ve Princeton Üniversitesi tarafından kabul edilen ve tercihini Princeton’dan yana kullanan Oğuzhan Atay, TÜBİTAK’ın fizik ve biyoloji yarışmalarında 3. oldu.

Oğuzhan geçen yıl ailesinin yaşadığı Samsun’da yaz okulu düzenleyerek, üniversite sınavına hazırlanan 8. sınıf öğrencilerine matematik dersleri verdi. Ecem Erşeker’e ise her yıl Swarthmore College’a başvuranlar arasından yalnızca bir kişiye sağlanan McCabe bursu verildi. Ecem okulunda, suiistimale uğrama tehlikesiyle karşı karşıya olan genç insanların savunuculuğunu üstlenmesi ve öksüz kız çocukları için devlet eliyle işletilen kurumlar dışında bir ortam yaratmak üzere başlattığı kampanyayla da takdir ediliyor.

(Milliyet)
http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=119482

Related Posts

1 Comment

  1. Hic sanmam – onlar kendi islerini kuracagina giderler ve yabanci sirketlerde calisirlar, sonra o zeka eninde sonunda yabanci ulkelere ve yabanci firmalara yarar. TC’nin gelismesinde pek bir farklari olmaz sanirim.

Comments are closed.