Yeşim Baladın:Türk kızı Alman ordusu için uçuyor!

788761_detayAfganistan’da hem pilotları eğitiyor hem…

Alman Hava Kuvvetleri’ne 11 yıl önce sınavla giren Giresunlu Türk kızı Yeşim Baladın, 6 yıllık askerliğinin ardından gittiği Afganistan’da tam 5 yıldır hem pilotları eğitiyor hem de pilot olarak uçuşlara katılıyor.

Giresun Espiyeli Yeşim Baladın, 1981 yılında Almanya’nın Düsseldorf şehrinin Viersen kasabasında doğdu. Türkiye’ye dönen Baladın, 7 yaşına kadar Espiye’de anneannesi Raziye Perçin ve dayısı Arif Perçin’in yanında büyüdü. Daha sonra Almanya’ya giden Baladın, burada eğitimine devam etti. Üniversitedeyse ekonomi eğitimi gördü. Alman vatandaşı olan genç kız, 2001 yılında Alman ordusuna sınavla 240 kadın askerin alınacağını öğrendi. Çocukluğundan beri asker olmak isteyen genç kız, 20 yaşında askerlik sınavlarına katıldı. Başarıyı yakaladı ve 240 kadın arasında yer aldı. Daha sonraysa zorlu bir eğitimin ardından 3. Hava Kuvvetleri Eğitim Üssü’nde göreve başladı.

‘NASA SINAVLARI’NA HAZIRLANIYOR
6 yıllık görevinin ardından kendisini kanıtlayan Türk kızı Baladın, daha sonraysa Afganistan’daki Alman üssünde görevlendirildi. Baladın, NATO kuvvetlerinin de bulunduğu Alman Hava Kuvvetleri’nde hem pilot eğitmeni hem de pilot olarak halen görev yapıyor. 32 yaşındaki Baladın’a ulaşamadığını anlatan ve yeğenini en son 2006 yılında Almanya’da gördüğünü söyleyen dayı Arif Perçin, “Yeğenimle görüşemiyoruz. Dünyanın birçok ülkesine gidiyor. Son 5 yıldır Afganistan’da görevli. 2006 yılında Almanya’da bir kez görüşme şansımız oldu. Bazen haberleri geliyor. En son NASA sınavlarına hazırlandığını öğrendim” diyor.

Related Posts