Hikmet Budak – Türk bilimadamından büyük başarı

Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hikmet Budak ve ekibi, biyo-yakıt üretimi konusunda yürüttüğü çalışmayla ABD Tarım ve Enerji Bakanlıkları tarafından verilen 1.3 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu.

Konuyla ilgili Sabancı Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, ABD Tarım ve Enerji Bakanlıklarının, genetik ve moleküler biyoloji araçlarını kullanarak bitkilerden biyo-yakıt üretimi için yürütülen 7 proje için toplam 6.3 milyon dolarlık kaynak ayırdığı belirtilerek,Doç. Dr. Hikmet Budak’ın yönetiminde, çeşitli üniversite ve araştırma kuruluşlarından diğer 5 bilim adamı ile birlikte yürütülen araştırmanın 1.3 milyon dolar değerindeki ödüle değer bulunduğu kaydedildi.

Projenin, bu alanda Türkiye’de yürütülen tek araştırma projesi olma özelliğini taşıdığı bildirilen açıklamada Hikmet Budak’ın, büyük ölçüde Türkiye’de yetişen, buğdaya benzer “Brachypodium distachyon” isimli bitki üzerinde, 3 yıldır araştırmalar yürüttüğü ifade edilerek, bugüne kadar, Sabancı Üniversitesi’nde bu bitkinin 116 değişik saf halinin geliştirildiği belirtildi. Açıklamada Budak’ın, genetik ve moleküler biyoloji araçlarının kullanılarak bu bitki uzerinde biyo yakıt üretiminin Türkiye’ye uyarlanması konusundaki çalışmalarını 3 yılda tamamlamayı hedeflediği,projenin tamamlanmasından bir yıl sonra araştırma sonuçlarının ürüne dönüştürülmesinin mümkün olabileceği kaydedildi.

Doç.Dr. Hikmet Budak ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “Çalışmalarımızda artan nüfus ve enerji gereksiniminin karşılanması için alternatif kaynaklar bulunması ve bu kaynakların yaratılması için alternatif yöntemlerin geliştirilmesini hedefliyoruz” dedi.

İklimsel ve sosyolojik değişimlerin sınırında olan bir dünyada yaşadığımızı bu nedenle de sorunların giderilmesi için ileri ve yenilikçi bilimsel araştırmanın bir zorunluluk olduğunu ifade eden Doç. Dr. Budak “Bu çalışma, Türkiye’de alternatif/yeni biyoyakıt üretiminde önemli sonuçlar elde edilerek ülkemizin enerji bağımlılığınının azaltılmasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca proje çercevesinde yetişecek lisansüstü öğrenciler ve doktora sonrası arastırmacıların da yetişecek olması bizim için mutluluk vericidir” görüşünü dile getirdi.

Doç. Dr. Budak`ın araştırma projesinde, ayrıca, “USDA-ARS Western Regional Research Center (Albany, CA)”, ABD’den Dr. John P. Vogel, Namık Kemal Üniversitesi’nden Metin Tuna ve Avustralya’dan “Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) ‘dan Dr. Michelle Watt ve Robert Furbank görev alıyor.

Related Posts