Filiz Polat: 22 maddelik soru önergesi ile Yasin’in hakkını arayacak

AŞAĞI SAKSONYA EYALET MİLLETVEKİLİ FİLİZ POLAT: 22 maddelik soru önergesi ile Yasin’in hakkını arayacak
Aşağı Saksonya Eyalet Milletvekili Filiz Polat, meclise Yasin Çelik’in konusuyla ilgili 22 maddelik soru önergesi verdi. “Dünya Etiği” konulu ödev nedeniyle öğretmeni tarafından terörist ilan edilen, Alman polisi tarafından iki ay boyunca takibe alınan 21 yaşındaki lise öğrencisi Yasin Çelik, “Bir öğretmen bir öğrencisine böyle bir kötülüğü nasıl yapabilir bilmiyorum” dedi.

Yazdığı “Dünya Etiği” konulu ödev nedeniyle öğretmeni tarafından terörist ilan edilen, Alman polisi tarafından iki ay boyunca takibe alınan 21 yaşındaki lise öğrencisi Yasin Çelik’in durumu Aşağı Saksonya Eyalet Meclisine taşındı. Eyalet Yeşiller Milletvekili Filiz Polat, meclise Yasin Çelik’in konusuyla ilgili 22 maddelik soru önergesi verdi.

Yasin Çelik’in başına gelenlerin bir eğitim skandalı olduğunu dile getiren Polat, olayı sonuna kadar takip edeceklerini ve bırakmayacaklarını söyledi. Yasin Çelik’in eğitimini yarıda bıraktıranların hala görev başında olduğuna dikkat çeken Polat, “Bu bir eğitim skandalı. Bir öğrenci ödev yazıyor, öğretmeni de onun İslami terör örgütleriyle bağlantısı olduğunu ileri sürüp polise imzasız gönderdiği mektupla zan altında bırakıyor. Bir öğretmen kesinlikle bunu yapmamalıydı. Konuyu meclise taşıdık” dedi.

Verdikleri soru önergesiyle eyalet hükümetine: “Eyalet Okullar Dairesi tarafından okul yönetimine ne gibi yaptırım veya tedbirler önerildi veya bu yönde ne gibi talimat verildi? Okul tarafından öğretmen hakkında başlatılan soruşturma ne gerekçeyle açılmıştır, ne zaman başlatılmıştır ve ne zaman tamamlanacaktır? Öğretmenlerin Müslüman öğrencileri iftira ettiği veya dışladığı buna benzer olaylar hakkında eyalet hükümtinin herhangi bir bilgisi var mıdır?” soruları surduklarını, bunların en kısa sürede cevaplandırılmasını beklediklerini ifade eden Filiz Polat, “Yasinin yaşadıkları ve başına gelenler inanılır gibi değil. Bu Müslümanlara karşı duyulan korku ve şüphenin Almanya’da ne derece yaygın olduğunu gösteriyor. Bu olayı parti olarak kınıyoruz” şeklinde konuştu.

Afyonlu Yasin Çelik, büyük bir haksızlığa uğradığını, buna karşın öğretmenin hala görevi başında olduğunu söyledi. Herşeyin polise gönderilen imzasız bir mektupla ortaya çıktığını belirten Çelik, “Söz konusu öğretmen beni Türk ve Müslüman olduğum için sevmiyor. Okul öğretmen hakkında soruştuma başlattı ama bir sonuç çıkmadı. Okul yönetimi benim arkamda durmayınca bende okuldan ayrıldım. Öğretmenimin yaptıkları nedeniyle aylardır huzursuzum. Ne yapacağımı biliyorum. Moralim bozuk. Bir öğretmen bir öğrencisine böyle bir kötülüğü nasıl yapabilir bilmiyorum” dedi.

07.02.2011
MEHMET KÜÇÜKKAYA BREMEN

Related Posts