Erkut Öztürk : Rusya’nın dev turizm yatırımı

Rusya’nın dev turizm yatırımlarından birinin başında bulunan Başarılı Turizmci Sayın Erkut Öztürk ile bu dev yatırımı haberturizm okurları için konuştuk.
’’Satış pazarlama,ulaşım ve konaklama ağının senknorize olarak çok iyi bir uyum içinde çalıştığı ve karşılıklı kazanç değerlerinin korunduğu ve gençlerimizin umutla baktığı ve meslek olarak gördüğü ve onların görebilmeleri için gerekli şartların oluştuğu bir sektör için herkesin çaba göstermesini çok arzu ediyorum.’’
Erkut Bey Ülkemizin yetiştirdiği başarılı yöneticilerden birisiniz,Rusya maceranızı anlatır mısınız,bu süreç nasıl gelişti?

Aslında bu süreç tam olarak Türk inşaat sektörünün gücü ile de direkt alakalı.Bizim projemiz Türk firmalar tarafından yürütülmekte.Onların burada yarattığı pozitif enerjinin sağladığı referans doğrultusunda yatırımcımız Türk yönetici talebini projeyi yöneten arkadaşlardan talep ediyor.Onların tavsiyesi üzerine beni davet ettiler.Projeyi tanıttılar.Beklentiler üzerinde karşılıklı olarak mutabakat sağladık .Ancak bu sürece en katkıyı mütaahit firma sahibi inşaat mühendisi çok değerli arkadaşım sevgili Seçkin Alankaya sağlamıştır.

-Tesis hakkında bilgi alabilir miyiz ?

Tesis 18000 metre kare alana kurulu,eğlence merkezinden ve 500 odalı 5 yıldızlı otelden oluşmakta.
Yüksek donanımda kaliteli bir hizmet için gerekli donanımlara sahip bir yatırım.
Eğlence merkezin de 2 adet son teknoloji sinema salonu, İtalyan sushi,Türk restaurantı, 800 kişilik banquet salonu , bilardo ,bowling, buda bar, karaoke bar, buz pateni pisti ,sağlık ve güzellik kulübü,Türk hamamı, açık ve kapalı yüzme havuzundan oluşmakta.Otel kısmı ise tam donanımlı resort bir otel..

-Türkiye ve Rusya da ki Turizm Anlayışında ki en büyük farklılıklar nelerdir?

Rusya devlet yönetimi şu an da dövizin turizm yolu ile yurt dışına çıkmasından son derece rahatsız bu yüzden kendi iç dinamiklerini harekete geçirme çabası var bunu için iki önemli nokta ve biri Karadeniz kıyıları,diğeri hazar kıyısı yatırımların her iki bölgede artacağının sinyalleri çok belirgin doğrusu..buradaki halkın beklentisi her geçen gün artmakta çünkü doğal kaynaklardan artan bir finansal enerji var ve bu enerji ile halkın beklentilerinin birleştiğinde sıkı yatırımlara ihtiyaç var.. ancak işletim pozisyonunda ciddi açıkları var bu açığı dışarıdan kapatma isteğini görebiliyorum.. tecrübe paylaşımını yurt dışından karşılayarak kısa zaman da yüksek standartlarda hizmet veren işletmeler yaratma çabasındalar.Bu noktada tecrübe iki ülke arasında ki en büyük fark olarak ortaya çıkıyor.

Her Ülkenin pozitif ve negatif tarafları var.Rusya için burada ön plana çıkan şeyler ise yatırımların yan sanayi desteklerinin yeterince gelişmiş olmaması ekipman temini konusunda dışarı yönelmenizi zorluyor ve ben de bu hususta ülkemin ve ülkem insanının kazanması için çaba sarfediyorum.Tesisin tüm ekipmanlarını Türkiye’den temin ediyorum.Personel hususunda iş gücü bir hayli fazla ancak kalifiye değil,bu açığı kapatmak için key position staff’ı Türkiye’den getiriyorum.Bu usta öğreticileri buradan ciddi bir eğitim sürecini başarı ile tamamlamış kişilerden oluşturmak düşüncesindeyim.Çok iyi bir sentez olacağını düşünüyorum
-Erkut Bey 2010 yılını hem Türkiye hem Rusya açısından değerlendirebilir misiniz?

2009 yılından tüketiciler tarafından beklemede kalan veya kullanılmayan bir tatil enerjisinin 2010 yılında global krizinde etkilerinin azalması ile ciddi bir yansımasının Türkiye üzerinde göreceğimizi düşünüyorum . Bu enerjinin belirtileri fuarlar da kendini çok net gösterdi. Çok sert geçen kış şartlarının ardından deniz ve güneşin çok rağabet göreceğini düşünüyorum.Buda ülkemiz üzerinde itici güç olacak…

-Rusya da ki Turizm yatırımlarının Türkiye’yi olumsuz etkileyeceğine inanıyor musunuz?
Rusya ve bizim bulunduğumuz bölge, halkın güncel ihtiyaçlarını karşılayacak boyut da bir potansiyele sahip.eski sovyet sosyalist birliği ülkelerinin nüfusunun şu an yaklaşık % 37’ sin de pasaport var. Bu orandan yola çıkarak şunu net söyleyebilirim.Çok ciddi bir potansiyel daha var ki turizm den beklentisi olan ülkeler için.Bu beklentinin çok yüksek olduğunu belirtmek isterim.Burada ki yatırımların çok yüksek boyut da Türkiye için engelleyici olacağını düşünmüyorum

-Genç turizmcilere örnek olması açısından karıyer basamaklarınızı bıze anlatır mısınız?
İş hayatımdaki kariyer başlangıcım 1986 yılın da istanbul da işin akademik yönü ile başladı.1989 yılında Antalya da devam eden bir süre.,Kiriş World,2 yıl Mirage park,6 yıl Ceylan İntercontinental kemer 2 yıl yine aynı tesis te ismi fantasia deluxe olarak ve mısır toplamda 24- 25 yıllık bir tecrübe’ye sahibim. Okulun bitiminin ardından Komi olarak başlayan bir serüven ve tüm basamakları içime sindirerek yürüdüğüm bir süreç var back roundum da. Ve bu süreçle de daimi gurur duydum.Çünkü basamaklara en aşağıdan başladığınız da yukarı çıktığınız da donanımınız çok yüksek ve etkin oluyor.Kararların alınması ve uygulaması aşamasında çok daha etkin olmanızı sağlıyor.

-Sizce Ülkemizin Turizmde en büyük dezavantajı nedir?
Elinize bir pergel alın ve 3 saat’lik uçuş dilimi içinde yer alan ülkeleri belirleyin … işte o zaman göreceksiniz ki ne kadar büyük bir potansiyel havuzun ortasındayız..
geriye kalan bu havuzun beklentilerine göre ürünü çeşitlendirmek,tekil değil çok alternatifli hizmetler yumağını ortaya koyabilmek.. İyi bir 2 yıldız,iyi bir 5 yıldız,sağlık,kongre,butik,spor, alternatif kültür ve daha bir çok çeşit işte,er segment de o sınıfın kalitesini yansıtamamak ve insan kaynakları sektörün en büyük iç dezavantajı..

– Son olarak sizin Türk Turizmcisine ve gençlere söylemek ıstediklerinizi alabilir miyiz?
Türkiye’miz olarak enerjiden dolayı dışa bağımlı ve daima sıcak dövize ihtiyaç duyan bir ülkeyiz.. işte bu dövizin rezervini akıcı tutmak için turizm ülkemizin lokomotifi olmalı..buna inanmak ve sektörü tüm halkımız olarak benimsememiz son derece önemli ..

Benim umudum satış pazarlama , ulaşım ve konaklama ağının senknorize olarak çok iyi bir uyum içinde çalıştığı ve karşılıklı kazanç değerlerinin korunduğu ve gençlerimizin umutla baktığı ve meslek olarak gördüğü ve onların görebilmeleri için gerekli şartların oluştuğu bir sektör için herkesin çaba göstermesini çok arzu ediyorum.

http://www.haberturizm.com/News/Roportaj/12042010/Rusyada-dev-yatirimlari-Turkler-yonetiyor.php

Related Posts