Görüntülenme: 111.427

Rate this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DR. Hakan Kaya : ABD’NİN KAHRAMAN TÜRK DOKTORU

 26 Ocak 2011  Amerika'daki Türkler

Kök hücre enjeksiyonu

Halen ABD’de yaklaşık 100 bin kişi bu hastalıkla ilgili tedavi görüyor. Kaya’nın uyguladığı tedavi yöntemi ise şöyle:

Hastanın sağlıklı olan ve yeniden kan yapabilecek ana kök hücrelerini bir ilaç vererek kemik iliğinden kana gönderiyor. Daha sonra makine ile bunları kandan topluyor. Çünkü kemoterapi sırasında hastanın hastalıklı hücreleriyle birlikte sağlıklı hücreleri de yok oluyor. Burada amaç, kan üretme kapasitesine sahip sağlıklı kök hücreleri önceden toplayıp zarar görmelerine engel olmak. Tedavi sonrasında sağlıklı kök hücreler hastaya damardan şırıngayla geri veriliyor. Bu kök hücreler, kemik iliğine geri dönüp iki üç hafta içinde yeniden normal kan hücreleri üretmeye başlıyor. Bu sırada hastayı antibiyotikler ve kan tranfüzyonlarıyla desteklediğini anlatan Doktor Kaya, Hürriyet’e başarısını şöyle özetledi:

Hasta yağıyor

“Bizim sonuçlarımız büyük merkezlerden daha iyi. Çünkü, ben kimseye hesap vermek zorunda değilim. Direktör olarak hasta için en iyi ilaçları pahalı da olsa veriyorum. Daha büyük merkezlerde para kısma zorunluluğu var. Her tedaviyi vermeden önce bir komisyona sunulması gerekiyor. O yüzden çevre eyaletlerden hastalar buraya gelmek istiyor. Örnegin Şubat ayında Alaska’ya bu konuda bir konuşma vermeye davet edildim. O bölgedeki onkologlar hastalarını Seattle’daki bir üniversite yerine bana göndermek istiyorlar.”

ABD’NİN KAHRAMAN TÜRK DOKTORU

DR. Hakan Kaya 1993 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini tamamladıktan sonra eşi Hülya ile aynı yıl ABD’ye göç etti. Oklahoma Üniversitesi’nde üstün hizmet ödülüne layık görüldü. Wake Forest Üniversitesi’nde Tıbbi onkoloji (kanser), hematoloji (kan hastalıkları) ve kemik iliği nakli dallarında yüksek lisans tamamladı. Şu anda Washington Eyaleti’ndeki Spokane kentinde büyük bir kanser merkezinde çalışan Dr. Hakan Kaya bölgenin tek kemik iliği (hücre nakli) programının direktörü.
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/16852655.asp?gid=373Etiketler: , , , , , , , ,

Yorumlar: Yorum (0) |