Avrupa, gelecekte başarılı Türkler’i konuşacak

Türk-Alman Üniversiteli ve Akademisyenler Platformu (TD-Plattform) tarafından verilen “PLATTINO ÖDÜLÜ” bu yıl düzenlenen bir törenle, Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder’e verildi. Schröder, sadece Başbakanlığı sırasında değil, her zaman Türk – Alman ilişkilerinin ve iki ülke halkı arasındaki bağların güçlendirilmesi için çaba harcamış bir isim olarak biliniyor.
05 Mart 2010 Cuma günü Köln Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen törene, öğrenci ve akademisyenlerin yanı sıra; iş dünyasından da önemli isimlerden oluşan 500 davetli katıldı. Tören, ilk kez bu kadar yüksek sayıda Türk öğrenci ve akademisyenin bir araya gelmesi nedeniyle de büyük ilgi gördü.
Kuruluşunun ardından kısa bir zaman geçmesine rağmen, çok önemli organizasyonlara imza atan TD-Plattform güçlenerek büyümeye devam ediyor. TD-Plattform’un bu başarısı aslında, Türk gençlerinin fırsatlar ve imkanlar sunulduğu zaman ne kadar çok şeyin üstesinden gelebileceğinin somut bir göstergesidir. Almanya ve Türkiye’de çalışmalarını sürdüren TD-Plattform artık resmi merciler tarafından ciddi bir muhatap olarak görülürken aynı zamanda, Federal Almanya Başbakanı Sayın Merkel tarafından düzenlenen uyum zirvesinin de daimi üyesi olmuştur.
TD-Plattform, özellikle üniversiteyi bitirmiş gençlerin ufkunu açmak, onların kariyer imkanlarını genişletmek, onları iş dünyasına, hayata, siyasete iyi bir şekilde hazırlamak amacıyla kurulmuştur. Bu noktaya gelmiş ve başarı göstermiş az sayıdaki gencimizin elinden tutulması ve onların iyi yerlere gelmesini sağlamak, Türk toplumu için çok önemli bir motivasyon kaynağıdır. Alman toplumu içerisinde karşılaştıkları tüm zorluklara rağmen başarılı olan gençlerimiz, lisede ve ilkokulda okuyan çocuklarımıza iyi bir örnek oluşturmaktadırlar. Almanya’da yaşayan Türk toplumunda “Biz okuduğumuz zaman varız ve iyi yerlere gelebiliriz” bilincini oluşturmak şart. Bu noktada; yaşadıkları toplumda başarılarıyla adını duyurmuş isimlere, okumuş, yazmış ve toplumda belli bir yere gelmiş insanlara önemli görevler düşmektedir. Ailelerimiz, anaokulundan itibaren çocukların okuması için onları devamlı teşvik etmeli, sorunlarıyla ilgilenmelidir. Büyük emek sarf edilerek okutulan çocukların, okullarını terk etmeden, iyi noktalara gelmeleri için destek verilmelidir. Bu sayede iyi yetişen Türk gençliği; hem Almanya’ya, hem Türkiye’ye ciddi katkılar sağlayabilir ve küresel dünyada daha aktif rol üstlenebilir. Ben, çok dil bilen, çok kültürlü, Avrupa’yı, Asya’yı ve Anadolu’yu görmüş Türk insanının çok büyük şeyler başaracağına inanıyorum.
TD-Plattform; yakın gelecekte, Avrupa’daki Türk insanını, Avrupa’daki Türk gücünü iyi bir noktaya çekmek ve Avrupa’daki Türk elitini yaratmak için güzel bir basamak oluşturmaktadır. O açıdan iş dünyamızın, siyasilerimizin ve Türk toplumunun bu kuruluşu desteklemesi gerekmektedir. Avrupa’da yaşayan gençlerimizin iyi eğitim alma ve kariyer yapabilmelerine imkan yaratmak ve ileride onları; sivil toplum kuruluşlarında, ekonomi ve siyaset dünyasında görmek istiyoruz. Bu nedenle iş dünyası ve önde gelen sivil toplum örgütleri olarak TD-Plattform’un Danışma Kurulu’nda yer alıyor ve gençlerimizi destekliyoruz. TD-Plattform tarafından sağlanan iletişim ağıyla gençlerimiz, kurdukları ilişkilerle kendilerini çok daha iyi yetiştirme imkanı buluyorlar. Tüm bu çalışmaların sonucunda, bu gençlerimiz arasından, gelecekte Avrupa çapında başarılı birçok isim çıkacaktır. Böylece Avrupa’da oluşan Türk eliti, Türkiye ve Türkler hakkındaki önyargıları da azaltacak, Avrupa’nın gelecekte, başarılı Türkler’den söz etmesini sağlayacaktır.

Related Posts