Yunanistan’ın ilk başörtülü avukatı Reyhan İmamoğlu

Gümülcine’de Reyhan İmamoğlu, Batı Trakya’nın ilk başörtülü avukatı oldu.

Reyhan Imamoglu Kimdir?

Yunanistan’ın, Batı Trakya’da yaşayan Türk gençlerinin üniversite eğitimi yapmalarına kolaylık getirmek için uyguladığı binde birlik kontenjanla, Yunan üniversitelerinde okuyan Türk gençlerinin sayısı da artıyor. Orta ve lise öğrenimini Yunan Lisesi’nde tamamlayan Reyhan İmamoğlu, başörtülü olmasına rağmen girdiği Gümülcine Dimokritos Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden başarıyla mezun oldu.

Mezuniyet belgesini Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı A. Remelis’den alan İmamoğlu, Batı Trakya tarihinde başörtüsü ile üniversite bitirerek avukat olan ilk kişi oldu. Şu anda stajını yapan İmamoğlu, dört yıllık eğitimi süresince başörtüsünden dolayı Yunanlı hocalardan sürekli destek ve teşvik gördüğünü söyledi.

Bizde başörtüsü engeli yok

Yeni mezun İmamoğlu, üniversitesinin Uluslararası İlişkiler hocası Prof. Vulgarisin kendisine söylediklerini şöyle aktardı: “Ülkemizde herkes inançlarını yaşama ve yaşatma hakkına sahiptir. Siz sadece Batı Trakya’nın ilk başörtülü avukatı olma hakkını elde etmekle kalmayıp, sizden sonra gelecek olan arkadaşlarınıza cesaret vererek öncü olma görevini üstlendiniz.”
———————–

İmamoğlu Yunanistan’ın ilk türbanlı avukatı
Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde yaşayan Müslüman Türk azınlığı, ilk türbanlı avukatını yetiştirdi. Reyhan İmamoğlu, komşuda türbanıyla avukatlık yapacak ilk kadın avukat oldu.

ATİNA – Gümülcine’nin Demokritio Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Reyhan İmamoğlu, Yunancayı daha iyi öğrenmek için azınlık okulu yerine Yunan devlet okuluna gitti. Yunan üniversitelerine girmek için azınlığa tanınan yüzde 0.5’lik kontenjan hakkından yararlanmasına gerek kalmadan da hukuk fakültesine girmeyi başardı.

Bir Yunan gazetesine konuşan Reyhan İmamoğlu, eğitim gördüğü yıllarda kimseden türbanıyla ilgili bir eleştiri almadığını söyledi.

İmamoğlu, okulunu başarıyla tamamlayınca da Yunan mahkeme salonlarında türbanıyla avukatlık yapacak ilk kadın avukat oldu.

Related Posts

1 Comment

  1. [b]kardeşimizi başörtülüleri böyle güzel temsil ettiği için tebrik ediyorum. Başörtüsüne gösterilmesi gereken saygıyı bir kez daha avrupadan öğreniyoruz.[/b]

Comments are closed.