İngiltere’de Türk işadamlarının büyük başarısı

İngiltere’de her yıl yapılan yemek ödüllerinde türk müteşebbisler birincilikleri topladı. Dünya Yemek Ödülleri’nde 2011 yılının “en iyi girişimcilik” ödülüne Londra’da Sofra Restoranlar Zincirine sahip işadamı Hüseyin Özer layık görülürken, “en iyi yemek toptancısı” ödülü ise diğer bir türk şirketi JJ Food Service’in sahibi Mustafa Kamil’e verildi…

Londra’daki Grosvenore House Hotel’de yapılan ödül töreninde Hüseyin Özer’e ödülünü, Star Network TV CEO’su Uday Shankar ve İngiltere’nin bir numaralı yarışma programı X Factor finalisti “Belle Amie” grubu takdim etti.

Tören sonrası Cihan Haber Ajansı’na açıklama yapan Hüseyin Özer, aldığı ödülü cennetteki annesine hediye ederek, fakirlik sebebiyle annesinin kendini İngiltere’ye çalışmaya gelmek için teşvik ettiğini aktardı.

Dünyanın en büyük restorancılarının İngiltere’de olduğunu kaydeden başarılı Türk işadamı, işletmecilik yaparken ülkesini tanıtan fahri bir elçi gibi hareket ettiğini sözlerine ekledi. Sofra restoranlar zinciri sahibi Özer’e geçtiğimiz aylarda da Westminister Üniversitesi tarafından “fahri doktora” unvanı verilmişti.

İngiltere’de catering alanında faaliyet gösteren 29 yıllık Türk firması JJ Food Service da 2011 yılının “en iyi toptancısı” ödülünü aldı. Firmanın sahibi Mustafa Kamil, geçen sene de aynı ödüle layık görüldüğünü kaydederek, JJ Food Service’in İngiltere’nin en büyük Türk firması olduğunu belirtti.

Altı yemek depoları olduğunu ve önümüzdeki aylarda yedi ve sekizincisini de açacaklarını belirten Kamil, “Geçen yılı 200 milyon sterlin ciro ile kapattık. Önümüzdeki 5 yıl içinde İngiltere’nin en büyük yemek servisi şirketi olmayı öngörüyoruz.” diye konuştu.

Related Posts