Ingilteredeki En başarılı Türkler

İnternette yapılan yarışmanın ödülleri İngiltere’de verildi

İngiltere’de Business Network Derneği tarafından düzenlenen ‘En Başarılı Türkler Yarışması’ ödülleri başkent Londra’da düzenlenen gecede sahiplerini buldu.
Farklı kategorilerde düzenlenen yarışmaya ülke genelinde binlerce kişi internet yoluyla oy vererek katıldı. Yaklaşık 3 ay boyunca devam eden oy verme işlemi sonunda kendi alanında en başarılı seçilen firma ve şahıslar ödüllendirildi.

Ödül törenine Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, AK Parti Genel Başkan Yardımıcısı Necati Çetinkaya, AK Parti Erzurum Milletvekili Fazilet Çığlık, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, Başkonsolos Ahmet Demirok, İngiliz Parlamentosu’nun üst kanadı Lordlar Kamarası üyesi Kıbrıslı Türk Barones Meral Ece, Liberal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Simon Hughes, Lord Sheikh ve Business Network Derneği Başkanı Mehmet Sait Uludağ olmak üzere yerli ve yabancı çok sayıda önemli isim katıldı.

Törende konuşan Devlet Bakanı Aliye Kavaf, organizasyonu gerçekleştiren Business Network yetkililerine teşekkür etti. İngiltere’de faaliyet gösteren iş dünyası temsilcilerini yürekten kutladığını söyleyen Kavaf, yıllar önce hayallerini gerçekleştirmek için İngiltere’ye gelen bu kişilerin enerjilerini sinerjiye çevirdiklerini ifade etti. İngiltere ile Türkiye arasındaki ilişkilerin siyasi, ticari ve kültürel anlamda gelişerek devam ettiğini dile getiren Kavaf, iki ülke arasındaki ilk ticari anlaşmanın 1838 yılında imzalandığını kaydetti. Kavaf, daha sonra ‘Türkiye’de iş yapan en iyi İngiliz firması’ kategorisinde birinci olan Vodafone şirketi temsilcisine ödülünü sundu.

İNGİLİZ VEKİL TÜRKÇE KONUŞTU

Gecede konuşmacılar arasında yer alan Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Simon Hughes, konuşmasının bir kısmını Türkçe ifade etti. Hughes, Türkçe konuşmasında “Sizin aranızda bulunmak benim için bir onurdur” dedi. Daha sonra konuşmasına İngilizce devam eden ve Türkiye’nin dünyada yükselen imajına işaret eden Hughes, Türkiye’nin İngiltere için de oldukça önemli bir ülke olduğunu vurguladı.
Kürsüye çıkan bir diğer konuşmacı olan AK Parti Genel Başkan Yadımcısı Necati Çetinkaya, böylesi bir programın kendilerini gururlandırdığını aktardı. Necati Çetinkaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra’ya sevgilerini yolladığını ifade etti. Türkiye’nın hızla büyüdüğünü ve dünyada yükselen bir profili olduğunu vurgulayan Çetinkaya, “Biz sekiz yıldan bu yana AK Parti iktidarı olarak gecemizi gündüzümüze katarak, Türkiye’de akıllara durgunluk verecek derecede büyük merhaleler, büyük başarılar kaydettik. Küresel krizde dünyanın birçok yeri ekonomik bakımdan büyük bir sıkıntıya girmişken benim ülkem, alınan başarılı ekonomik tedbirlerle dünyanın en büyüyen ekonomisi haline getirildi. Türkiye, yüzde 11,7 ile dünyada rekor düzeyde bir büyüme kaydetmiştir. Türkiye Avrupa Birliği’ne girerek yük olmayacak tam tersine yükü azaltacak” dedi.
Gecede kategoriler ve kazananlar;

İngiltere’de iş yapan ‘en iyi Türk firması’: Türk Hava Yolları (THY)

Türkiye’de faaliyet gösteren ‘en iyi İngiliz firması’: Vodafone

En başarılı kadın girişimci: Zeynep Turudi

En başarılı işkadını: Sadiye Arslan

En başarılı profesyonel idareci: Aisha İzzet

Global anlamda en başarılı Türk: Hüseyin Özer

En başarılı öğrenci: Jeyda İbrahim

En başarılı işadamı: Hakkı Tatar

En başarılı şirket: Anatolian Sky Holidays

En başarılı akademisyen: Şevket Pamuk

En çok desteklenen Britanyalı: Boris Johnson (Londra Belediye Başkanı)

En başarılı doktor Ali Rıza Sever

En başarılı finansçı: Münir Tatar

Jüri özel ödülü: Can Yeğinsu

İngiltere’de bir ilk olan ve jürinin 14 kategoride üçer aday belirlediği yarışmada birincilikler halkın internet ortamında yaptıkları oylama sonucu belirlendi.

CHA
.

Related Posts