Nazan Alhas – Ay-Yıldızlı takılar görücüye çıktı


Londra’da tasarım eğitimi alan ve kısa süre önce ilk takı tasarımlarını sergileyen Nazan Alhas, Londra Mücevher Haftası etkinliklerinde bu defa yüzük tasarımlarını modacıların beğenisine sundu. Alhas, 4 farklı yüzük tasarımında bakır, gümüş ve pirinç kullanarak ay- yıldız motiflerini kullandı.

LONDRA Mücevher Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen mücevher tasarımları sergisinde Nazan Alhas’ın ay-yıldız motifli yüzükler göz kamaştırdı. Mücevher sektörünün yoğun olduğu Holborn bölgesinde düzenlenen ve toplam 25 tasarımcının yüzük tasarımlarından oluşan “Yüzükler Sergisi”ne Nazan Alhas, 4 farklı yüzük ile katıldı.

Gümüş, bakır ve prinç kullanarak hazırladığı tasarımlarında, ay- yıldızı tercih eden Alhas, “ Tasarımlarımda güzellik ve sevgi temasını vermeye çalıştım. Bunu da en güzel ay ve yıldız ile ifade edeceğimi düşündüm” diye konuştu.Mary Ward Centre’da tasarım eğitimi alan Nazan Alhas, Nisan ayı içinde açtığı ilk sergisinde Mevlana ve Sufi geleneğini sembolize eden tasarımlarıyla dikkat çekmişti.

‘Barış’ temasını işleyecek

Moda tasarımı eğitimi aldığı için farklı birikimlere sahip olduğunu belirten Şanlıurfa doğumlu Alhas, daha çok kadınlara hitabeden takı ve mücevher tasarımlarında sevgi temasına yoğunlaştığını kaydetti. İlk iki sergisinde Sufi geleneğini sembolize eden Sevgi, Güven ve İnanç temalarında yoğunlaştığını ikinci sergisinde ise ay- yıldız motiflerinin de özlem, huzur ve sevgiyi sembolize ettiğinin altını çizerek, “Bundan sonra hazırlayacağım tasarımlar ‘barış’ temalı olacak. ‘Sevgi ve Barış’ günümüzde en fazla ihtiyaç duyduğumuz değerler. Hem de bizim kültürümüzü yansıtan temalar” diyerek bu alanda iddialı olduğunu ortaya koydu. Tamamı yüzüklerden oluşan iki yüz parçanın sergilendiği Mary Ward Centre’da gerçekleşen sergiye kadınların ilgisi yoğun oldu.

Related Posts