Hüseyin Kavrak : Çin’de Kraliçe’den ödüllü bir Türk

I. Bölüm : Çin’de Kraliçe’den ödüllü bir Türk
II. Bölüm : Çin dünya’yı değil, dünya kendini vurdu
Yünsa Çin Genel müdürü, Hüseyin Kavrak Bey ile yaptığımız röportajın son bölümünde, Hüseyin Beyin Çin’e yatırım yapmak isteyen firmalara, Çin’e ürün satmak isteyen firmalara tavsiyeleri konu alıyor.
Çin’e yatırım yapmak isteyenler, buraya bir şey satmak isteyenler önce Çin haritasını önüne alıp bir baksınlar. Bu ülkenin en kuzeyinden güneyine uçakla yaklaşık 6 saatte, doğusundan batısına 4 saatte gidildiğini hesap edip düşüsünler diyor. Böyle bir girişten sonra, Çin’e yatırım yapmak isteyen firmalara tavsiyelere sıra geliyor.
Çin’e yatırım yapmak isteyen firmalara tavsiyeler
1- Çin’e kısa vadeli planlarla gelmesinler, minimum üç sene buraya yatırım yapacaklarını göze almalılar.
2- Çin’i iyi tanısınlar, Çin büyük bir tüketici ama gün geçtikçe, refah arttıkça seçici bir tüketici durumuna geliyor. Çok geniş coğrafya’ya sahip olduğundan her şeyi yetiştirebiliyorlar diyor.
3- Şirket seçimi önemli, burada kuracakları şirketi iyi belirlesinler avantajlarına göre masaya yatırsınlar diyor. Temsilcilik ofisimi açacaklar, yabancı sermayeli bir şirket mi kuracaklar, yoksa Çinli bir firmayla ortak olarak mı girecekler bunlar iyi belirlenmeli diyor. (Çin’de şirket kuruluşu ve şartlarını sonraki yazılarımda ele alacağım)
4- Çin’den para çıkarmak zor bunu mutlaka öğrenmeliler. Burada vergisini ödedikten sonra, elini kolunu sallayarak paranı dışarı çıkaramazsın diyor, bunun yol yordamını öğrenmeliler.
5- Çin’e gönderecekleri personelin seçimi çok önemli, en azından ingilizce bilmesi gerekir diyor. Çin’e yollanacak personel, burada yaşamayı göze almalı, psikolojik olarak hazır olmalı diyor.
6- Danışmanlık firmalarından destek alsınlar, projenin sürati açısından burada yerleşik danışmanlık firmalarından hizmet alınmalı. Bu danışmanlık firmaları yabancı olabileceği gibi doğru düzgün çalışan Türk firmaları az olsa da bulunmaktadır.
Çin’e ürün satacak olanlara tavsiyeler
1- Markanızı tescil ettirmelisiniz, uluslar arası marka tesciliniz olsa bile, Çin’de tekrardan marka tescil ettirmelisiniz. Marka tescil işleminde ilk üç ayında isim araştırması yapılmaktadır, ve bu üç aydan sonra olumlu yanıt alırsanız o isimde başka kimse başvuru yapamaz diyor. Ama marka tescil işlemi toplamda 4 yıl sürüyor ama ilk 3 aydan sonra olumlu yanıt alırsanız başkası o isimde başvuramıyor diyor.
2- Pazar araştırması, ürünün kabul görülebilirliği önemli unsur bunu öğrenmenin en iyi yolu burada doğru düzgün bir pazar araştırması yaptırmaktır.
– Çin hedefleri önemli, Çin geneline mi hitap edecekler, yoksa bölgesel mi kalacaklar,
– Çin’e ne kadar güç ayıracaklar bunu iyi analiz etmeleri gerekir,
– Ev ödevlerinin iyi çalışılmış olması gerekir, çalışırken bir yandan da Çin haritasına baksınlar.
Shanghay’daki Fenerbahçelilerin abisi, bana çizdiği yolla iş hayatına girerken başarılı bir seçim yapmama neden olan ve bir pazar gününü bana ayıran, büyük Fenerbahçeli Hüseyin abime her şey için çok teşekkür ederim.
http://www.cingunlugu.com/cine-girmek-isteyen-firmalara-tavsiyeler/
http://www.cingunlugu.com/cinde-kraliceden-odullu-bir-turk/

Related Posts