Fighter’a yıldız yağmuru ! ( Semra Turan )

Danimarkalı Arthy’den ‘karateci Ayşe’ öyküsü ( Semra Turan Kimdir ? )
Fragmanlari= www.youtube.com/watch?v=JCKLv67Eww4 www.youtube.com/watch?v=kTPhmxCWur8

Ödüllü Danimarkalı sinema yönetmeni Natasha Arthy, Kopenhag’da lisede okuyan ve en dünyanın en iyi karatecisi olma hayali kuran Türk kızı Ayşe’nin öyküsünü filme çekiyor. Adının “Ayşe” olması beklenen filmin başrolünde ise yine bir Türk kızı; Semra Turan oynuyor. Filmde başrolü üstlenen oyuncular arasında SABAH Kopenhag muhabiri Sadi Tekelioğlu da yer alıyor. “Ayşe”de ayrıca danışmanlık görevi de üstlenen Tekelioğlu, oyuncu olma öyküsünü şöyle anlatıyor: “Danimarka’da yayınladığımız aylık HABER gazetesine ‘Oyuncu aranıyor’ ilanı vermek için bir ajans görevlisi geldi. İlan metnini yazdırırken. ‘İlanı boş verin aradığımız sizsiniz, denemek istemez misiniz’ diye sordu.

—————————-

Danimarka’da bugün gösterime giren ve oyuncularının büyük bir çoğunluğu Türklerden oluşan ”Fighter” filmine Danimarkalı eleştirmenlerden övgü yağdı. Büyük gazetelerin Danimarka’da yaşanan göçmenlerin uyum tartışmasına farklı, yeni ve gerçekçi bir bakış açısı olarak nitelendirdikleri film Politiken, Berlingske Tidende ve Jyllands Posten gazetelerinden 4 yıldıza layık övgü alırken, Börsen gazetesi filme tam 5 yıldız verdi.

Danimarka’da bugün gösterime giren ve oyuncularının büyük bir çoğunluğu Türklerden oluşan ”Fighter” filmine Danimarkalı eleştirmenlerden övgü yağdı. Büyük gazetelerin Danimarka’da yaşanan göçmenlerin uyum tartışmasına farklı, yeni ve gerçekçi bir bakış açısı olarak nitelendirdikleri film Politiken, Berlingske Tidende ve Jyllands Posten gazetelerinden 4 yıldıza layık övgü alırken, Börsen gazetesi filme tam 5 yıldız verdi.
Filme günlük yayınlanan bedava gazetelerden 24 Timer 6 yıldızlık tam not verirken, filmi eser olarak nitelendirdi. Urban ve Metroexpress gazeteleri filme 5 yıldız verirlerken Nyhedsavisen gazetesi de 4 yıldızla filmi değerlendirdi.
Filmin Perşembe akşamı yapılan galasına filmin yapımcısı Johnny Andersen, yönetmeni Natasha Arthy ve başrol oyuncuları Semra Turan, Cyron Björn Melville, Nima Nabipour, Behruz Banissi, gazetemiz editörü ve filmde Semra’nın babası rolünde oynayan Sadi Tekelioğlu, Özlem Sağlanmak, Yüksel Işık ve Nevin Rasmussen katıldılar.
Başrolleri paylaşan oyuncuların neredeyse hepsinin amatör olduğu göz önünde bulundurulduğunda ortaya müthiş bir film çıktığını söyleyen Johnny Andersen filmin Berlin Film Festivali seçici kurulu tarafından ciddi bir şekilde incelemeye alındığı müjdesini verdi.
Filmin başrol oyuncusu Semra Turan’ın yanı sıra filmde rol alan ve daha önce denenmemiş isimlerin performansı geceye katılan konuklarca uzun süre alkışlandı ve büyük beğeni topladı. Filmi izleyen bir çok konuk özellikle göçmen ailelerin tasvirinin yapıldığı sahneleri gerçekçi bulduklarını söylerken, Fighter filminin, göçmenleri konu alan filmlerin klişe kalıplara takılı kalma tuzağına düşmediğini söylediler.

Gala gecesine filmin oyuncuları ve yakınlarının yanı sıra siyaset dünyasından Sosyalist Halk partisi milletvekili Kamal Qureshi, yönetmen Thomas Winterberg, oyuncu Sidse Babett Knudsen ve Sös Egelind’in de katıldığı gözlendi.

Behruz Banisssi’ye büyük övgü
Filmde Semra’nın kardeşinin arkadaşı Omar rolünde oynayan ve aynı zamanda aynı Kung Fu kulübünde spor yapan Türk oyunculardan Behruz Banissi dövüş sahnelerindeki göz kamaştıran performansının yanı sıra rolünün gerektirdiği yüz ifadelerini kullanmaktaki mahareti ile yeni Aksiyon filmlerinde aranan bir isim olabileceğinin işaretlerini verdi.
———————–
“Fighter” üç ödüle birden aday
[img=500×300]http://www.sinema.dk/fighter.jpg-for-web-LARGE.jpg” alt=”” width=”185″ height=”165″ />
Noel öncesinde gösterime giren Fighter 3 dalda Danimarka’nın en saygın sinema ödülü “Bodil”e aday gösterildi. 17 yaşındaki Ayşe’nin öyküsünün anatıldığı Fighter filmi en iyi film, en kadın oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu dallarında yarışacak. “Fighter” ayrıca Şubat ayı başında düzenlenecek Berlin Film Festivalinde de yarışacak.

Noel öncesinde gösterime giren Fighter 3 dalda Danimarka’nın en saygın sinema ödülü “Bodil”e aday gösterildi. 17 yaşındaki Ayşe’nin öyküsünün anatıldığı Fighter filmi en iyi film, en kadın oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu dallarında yarışacak.
Filmde Ayşe rolünü canlandıran Semra Turan en iyi kadın oyuncu ödülü için aday gösterilirken, Cyron Björn Melville de en iyi yardımcı erkek oyuncu rolüne aday gösterildi.
Fighter ayrıca Şubat ayı ortasında düzenlenecek olan Berlin Film Festivali’nde de yarışmalı bölüme dahil edildi.
İki Türk ailesinin ilişkileri çevresinde, dünyanın en iyi Kung Fu savaşçısı olmak isteyen Ayşe’nin hikayesinin anlatıldığı filmde ayrıca Türk oyuncular Sadi Tekelioğlu, Özlem Sağlanmak, Behruz Banissi, Yüksel Işık, Nevin Rasmussen ve Denize Karabuda da rol alıyorlar.
“Fighter” filmini gösterime girdiği 14 Aralık tarihinden bu yana 322 bin kişinin izlediği bildiriliyor.
Kazanan film ve sanatçılar 24 Şubat gecesi İmperial sinemasında yapılacak ödül töreninde açıklanacak.

İşte aday olan filmler ve oyuncular listesi:

En iyi film:
‘Hvid nat’ – Jannik Johansen
‘Kunsten at græde i kor’ – Peter Schønau Fog
‘Fighter’ – Natascha Arthy
‘AFR’ – Morten Hartz Kaplers

En iyi kadın oyuncu
Sonja Richter – ‘Cecilie’
Noomi Rapace – ‘Daisy Diamond’
Semra Turan – ‘Fighter’
Rikke Louise Andersson – ‘Hvid nat’
Paprika Steen – ‘Vikaren’

En iyi erkek oyuncu
Kim Bodnia – ‘Ekko’
Lars Brygmann – ‘Hvid nat’
Jesper Asholt – ‘Kunsten at græde i kor’
Jannik Lorenzen – ‘Kunsten at græde i kor’
David Dencik – ‘Udenfor kærligheden’

En iyi yardımcı kadın oyuncu:
Stine Fischer Christensen – ‘Ekko’
Hanne Hedelund – ‘Kunsten at græde i kor’
Charlotte Fich – ‘Kærlighed på film’
Trine Dyrholm – ‘Daisy Diamond’
Anne Sofie Byder – ‘Hvid nat’

En iyi yardımcı erkek oyuncu
Nicolaj Kopernikus – ‘De fortabte sjæles ø’
Morten Grunwald – ‘Hvid nat’
Cyron Bjørn Melville – ‘Fighter’
Søren Malling – ‘De unge år’
Dejan Cukic – ‘De unge år’

En iyi Amerikan filmi:
‘Darjeling Limited’ – Wes Andersson
‘Letters From Iwo Jima’ – Clint Eastwood
‘Paranoid Park’ – Gus van Sant
‘Zodiac’ – David Fincher
‘I’m Not There’ – Todd Haynes

En iyi yabancı film:
‘4 måneder, 3 uger og 2 dage’ – Christian Mungiu
‘Eastern Promises’ – David Cronenberg
‘Persepolis’ – Marjane Satrapi
‘Reprise’ – Joachim Trier
‘Pan’s Labyrinth’ – Guillermo del Toro

Related Posts

5 Comments

  1. Filmi demin izledim ve cok begendim. Emegi gecen herkese tesekkurler.

  2. Aşkımsın semraa aşık oldum sana bılkı yanlız deılsın sırf senın ıcın danimarkaya gelicemmmmm

  3. Aşkımsın semraa aşık oldum sana bılkı yanlız deılsın sırf senın ıcın danimarkaya gelicemmmmm

Comments are closed.