Web ve Teknoloji Dünyasında Başarılı Türkler

gedizbilgiislemwebÜlkemizde gerçekten gurur kaynağı tasarımcılar, yönetciler ve proje üreten Türkler olduğunu biliyorum ve yakınen takip ediyorum. Sadece ülkemizde değil yurt dışındada beni onure eden bir kaç isim bulunmakta. Takip ettiğim ve gurur duyduğum kişilerden kısada olsa bahsetmek istedim.

Sina Afra
Sina Afra Üniversite eğitiminden sonra danışmanlık ve mali müşavirlik şirketi olan KPMG firmasında 12 yılını geçirmiş ve hemen ardından dünyada ki en büyük eticaret sitelerinden birisi olan eBay Almanya’da İcra Kurulu görevine başlamıştır. Sonrasında eBay aracılığı ile GittiGidiyor‘un Yönetim Kurulu Üyesi olarak Türkiye‘ye gelmiştir. Şuan ise kendi değimi ile üçüncü ve son durağı olan Markafoni‘nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO‘sudur.

Aynı zamanda bir melek yatırımcı olan Sina Afra‘nın bir çok melek yatırımı ve proje ortaklığı bulunmaktadır.

Kendisiyle tanışma fırsatı yakaladığım için ve fikirlerini alabildiğim için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Sektörel deneyimlerini benimle paylaştığı ve samimi yaklaşımından dolayı birkez daha kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

Burak Büyükdemir
Burak Büyükdemir, 1994’te İTÜ İşletme Mühendisliği‘den, 1997’yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans programından mezun olmuştur. İş hayatında Interbank, Intertech, Vestelnet, Tepum firmalarında görev aldıktan sonra 2003 yılında Berlin‘de Uluslararası İşletme Yüksek Lisansını tamamlamıştır.

Bir çok internet projesinde kurucu ortak olmuştur ve Goril AŞ’nin kurucu ortağıdır. İnternet girişimcileri ile yatırımcıları buluşturan Etohum’un kurucusudur.

Hasan Yalçın
Uzun süredir takip ettiğim ara sıra fikir alışverişi için danıştığım (uzun süre oldu tabi), Türkiye’nin önde gelen Web Arayüzcülerinden biridir. Hasan Yalçın; Sabah-Atv Grubu, Turk Nokta Net, Turkline, Doğan TV Holding A.Ş, MYK-Medya gibi bir çok firmada görev almış ve sektörel seminerler ve danışmalık hizmetleri vermiştir. 2010 yılından bu yana da Markafoni.com‘un arayüz tasarımcısı olarak görev almaktadır.

Fatih Hayrioğlu
Fatih Hayrioğlu için Türkiye’nin Eric Meyer‘i demek yanlış olmaz sanırım. CSS ile ilgili bir sorun varsa ilk olarak onun web sitesi ziyaret edilir. Yıllardır takip ettiğim iyi arayüz tasarımcılarındandır. Büyük web projelerinde görev almış şuan ise Sahibinden.com bünyesinde çalışmaktadır.

Arda Kutsal
Arda Kutsal Türkiye’nin en popüler ve en çok ziyaret edilen Web 2.0 blogu olan Webrazzi‘nin kurucusudur. Kariyerinde bir çok internet projesinde yöneticilik görevlerini üstlenmiş olan Arda Kutsal ayrıca özel bir üniversitede 2 sene Bilgi İşlem Müdürü olarak görev yaptıştır.

Şuan kurucusu olduğu strateji ve pazarlama danışmanlığı şirketi Crenvo‘nun genel müdürlüğü ve hemen hemen her gün ziyaret etmiş olduğum web girişimlerinin analiz ve takip edilmekte olduğu Webrazzi‘nin yöneticiliğini yapmaktadır.

Tantek Çelik
Tantek Çelik Türk-Amerikan asıllı bilgisayar uzmanıdır. Microsoft, Apple, Sun Microsystems, Oracle gibi firmalarda görev almıştır. San Fransico‘da ikamet etmekte ve Technorati adlı şirkette teknoloji müdürü olarak çalışmaktadır. CSS konusunda bilgisi tartışılamaz derecede iyidir, ayrıca Tasman ve Box Model Hack projelerini yönetmiştir. Global Multimedia Protocols Group (GMPG)’nin yönetiminde bulunmaktadır.

Faruk Ateş
Modernizr’in kurucusu ve geliştiricisidir. Adını duymasakta Modernizr’i belki onlarca defa projelerimizde kullanmışızdır. Bir dönem Apple’da da çalışmış şuan ise Google’ın satın olmuş olduğu Apture‘de ürün tasarımcısı ünvanı ile çalışmaktadır.

Orkut Büyükkökten
Google bünyesinde 2004 yılında kurulan ve ülkemizde pekte tutulmayan Orkut.com’un kurucusudur. Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan ve lisansüstü eğitimini Stanford Üniversitesi’nde tamamlayan Orkut aynı zamanda Larry Page ile Sergey Brin’in yakın dostudur.

Cevat Yerli
Şuan dünyanın en büyük oyun geliştiricilerinden birisi olan Crytek şirketinin kurucularından olan Cevat Yerli aslen Giresun doğumludur. Ailesinin Almanya‘ya göçü nedeniyle çocukluğunu Almanya‘da geçirmiştir.

Crytek firmasını 1999 yılında kardeşleri Avni Yerli ve Faruk Yerli ile beraber Almanya’nın Coburg şehrinde kurmuşlardır. Crytek firması ilk oyunları olan Far Cry ile 1 milyondan fazla satış adedine ulaşmış ve ardından 2007’de çıkardıkları Crysis oyunu ile dünyada yepyeni bir çağa imza atmışlardır.

Related Posts