Emel Özaybacı Aktan : BAŞARILI TÜRK DOÇENT’ İN HAYATI BELGESEL OLDU

Doç. Dr. Emel Özaybacı Aktan’ın (27) hayatı ülkede yakaladığı başarıdan dolayı, Hollanda Devlet Televizyonunun çektiği belgesele konu oldu…Hollanda’da gurbetçi ailenin kızı, Hollanda Rotterdam Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Özaybacı Aktan’ın (27) hayatı ülkede yakaladığı başarıdan dolayı, Hollanda Devlet Televizyonunun çektiği belgesele konu oldu.

Belgeselin çekimleri, ailesi Nogay Türklerinden olan Aktan’ın memleketi, Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Seyitahmetli ile Boğazören köyleri ve atalarının Türkiye’ye göç ettiği yer olan Rusya Federasyonu Nogay Özerk Muhtariyetlerinde yapılacak.

Belgesel çekimlerinin Türkiye ayağı tamamlanırken, Rusya’da ise 25 Ekime kadar tamamlanması planlanıyor. Çekimlerin bitmesinden kısa bir süre sonra gösterilecek belgeselde, Emel Özaybacı Aktan’ın yanı sıra, Hollanda’da yaşayan yabancı uyruklu ve başarılı iki gencin daha hikayesi yer alıyor. Belgeselin ana teması, Hollanda’da kariyer yapmış yabancı uyruklu gençlerin ülkeye entegrasyonundan oluşuyor.

Kendisi gibi üniversitede çalışan Akif Özaybacı ile evli olan Emel Özaybacı Aktan’ın başarı hikayesi ailesinin Hollanda’ya göç etmesiyle başlar. Rotterdam’da yaşamaya başlayan aile bir yandan kültür farkı diğer yandan dil sorunuyla uğraşırlarken, annesi de babasıyla birlikte çalışmak zorunda kalır. Ağır fiziki şartlar altında çalışan anne-baba, çocuklarının okuyarak başarılı olması için özveride bulunur. Emel Özaybacı Aktan, o günleri anlatırken, “Annem cam fabrikasında işçi olarak çalışırken elleri yara içinde eve gelir ve sürekli bizim okumamızı telkin ederdi.” diyor.

Anne ve babanın özverili emekleriyle bu günlere gelen Aktan, Rotterdam Ekonomi Fakültesinde, Ticaret ve Ekonomi okur. Eğitiminin bir kısmını da Helsinki’de alan Doç. Dr. Aktan, Rusya St. Petersburg Üniversitesine proje hazırlar. Eğitimini bitirdikten sonra Rotterdam’da bir bankada çalışmaya başlayan Aktan, sosyolojiye duyduğu ilgi nedeniyle bu bölümü okumaya karar verir. Gündüzleri çalışan geceleri de eğitimine devam eden Aktan’ın bir gazete ilanı dikkatini çeker.
‘Sen geleceğin Obama’sı mısın?’ başlıklı ilan ile duyurulan yarışmaya katılan Başarılı Öğretim Üyesi, yarışmada halkoylamasıyla birinci olarak, Hollanda Temsilciler Meclisinde ‘Uyum İçin İlham’ ödülünü Prenses Maxima’nın elinden alır. Yarışmanın ardından ABD Harvard Üniversitesinde 2 aylık bir yaz kursu alır. Daha sonra eğitimini aldığı Rotterdam Üniversitesine Öğretim Üyesi olan Aktan, Sosyal hayatta da aktif olur ve Hollanda’da Nogay Türkleri Derneğini kurar.

Kendi değerlerine sahip çıkarak Hollanda’ya uyum sağlayan ve büyük başarılara imza atan Türk Doçent, Arjan Van Erkel isimli bir yazarın ilgisini çeker. Hollanda’da yaşayan göçmenlerin kültürleriyle ilgilenen yazar, ülkede yaşayan 20 tane başarılı göçmen gencin hayatının yer aldığı ‘Young Ethnic Professionals ‘ isimli bir kitap hazırlar. Hollanda Devlet Televizyonu da bu kitapta yer alan 20 gençten 3 tanesinin hayatını anlatan bir belgesel hazırlamaya karar verir. Böylece projenin çalışmalarına başlanır.

Belgeselde Türkiye’de ve Nogay Özerk Bölgesinde yapılacak çekimlerle, Emel Özaybacı Aktan’ın geçmişi araştırılırken, başarısına neden olan sebepler irdelenecek. Ayrıca Hollanda’ya başarıyla uyum sağlamasının nedenlerini, atalarının yurdundaki nogaylık kültürünü ne kadar koruyabildiğini, uyumla başarı arasındaki ilişkiyi ve anne-babasının yaklaşımlarının başarısı üzerindeki etkileri konu edilecek.

Emel Özaybacı Aktan, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, çalışmanın bittiğinde Avrupa’da yaşayan göçmen gençlerin, kendilerine başarılı olma konusunda referans alacakları bazı yaşanmış hikâyeleri hazır bulacaklarını ifade etti. Bu proje sayesinde ilk defa Nogay Türklerinin ana yurdu olan Rusya’da Nogay Özerk Bölgesine gidecek olan Aktan, oldukça heyecanlı olduğunu aktardı.

Related Posts