Alp Özkan : InterContinental Otel Grubunun (IHG) Çin’deki yeme içme müdürü

II. Bölüm: Çin’de restorancılık üzerine fırsatlar
Türk yöneticiler yapmış oldukları başarılı işlerle, çok uluslu firmalarda geldikleri kritik görevlerle dünya da isimlerini çok sık duyurur oldular. Bugün böyle bir isimle yaptığımız röportaja yer vereceğiz. InterContinental Otel Grubunun (IHG) Çin’deki yeme içme müdürü Alp Özkan ile yaptığımız söyleşiye yer vereceğiz.
Sıkı bir Fenerbahçeli olan Alp bey, bana röportaj için Shanghay’lı Fenerbahçelilerin geçen sene maçları izlediği, Lujiazui’deki Paulaner’de randevu verdi. Beraber bir öğlen yemeyi yerken yaptığımız keyifli muhabbetimizi sizinle paylaşacağım.
Patates soyarak işe başladı
Alp bey 1989 yılında İsviçre’ye otelcilik okumaya gitmiş, burada iki yıl boyunca hem okumuş hem de çalışmış. Patates soyarak başladığı iş hayatında şimdiki mevkiye gelinceye kadar birçok iş yapmış. Kimse müdür olarak işe başlamıyor diyerek de ince mesaj veriyor! İki yıllık eğitim ve iş tecrübesinden sonra Türkiye’ye dönmüş. İstanbulda Polat Renaissance da ön büro da işe başlamış. 6-7 ay sonra Hyatt Regency de restoran müdür yardımcısı olarak işe başlamış. Bu görevle başlayan yeme içme hikayesi hala daha devam ediyor. Alp bey, Hyatt Regency de 5 yıl kadar çalışır, restoran müdür yardımcılığından sonra, restoran müdürlüğü, aynı otelin barlarında müdürlük derken aynı otelde yiyecek içecek direktörü yardımcılığına getirilir.
Yurtdışına çıkış
1998 yılında şuan çalıştığı IHG’nin Kazakistan’a açacağı otelin yiyecek içecek direktörü olur. Otel Kazakistan’ın ilk 5 yıldızlı otelidir. Kazakistan’ın yeni toparlandığı zamanlar olması nedeniyle bayağı sıkıntı çektiğini söylese de, aslında başarısındaki en önemli adımın bu olduğunu belirtiyor. Daha önce Yünsa Genel Müdürü Hüseyin Kavrak bey ve Alp Özkan bey ile sohbet ederken Türk yöneticilerin dünyadaki başarısını konuşuyorduk. Alp bey o zaman, kendi şefinin Türkler için söylediği “Türklere nerede görev verirsen korkusuzca gidiyorlar ve bunun sonucunda başarılı oluyorlar” sözünü bizlere aktarmıştı. Bu konuşmamız üzerinden yaklaşık altı ay geçti ama bu sözü asla unutmuyorum, bu yazıyla da ölümsüzleştirmiş ve size aktarmış olalım.
Dünya sosyetesini yedirdi
Alp bey Kazakistan’da bir yıldan az kalır, Endonezya – Bali’den bir butik otel tarafından teklif alır. Çalışacağı ilk butik otel olması, otelcilikte çalışanların genellikle Asya’ya ilgi duyduğundan bu fırsatı kaçırmaz ve Bali’ye gider. Dünya sosyetesinin kaldığı bu otelde yiyecek içecek müdürü olur ve dünya sosyetesini yedirir. Bali’de iki yıl çalıştıktan sonra, 2000 yataklı Westin Singapur’a yiyecek içecek müdürü olur. 19 restoran ve barın tüm yeme ve içmesinden sorumlu olarak burada çalışır.
Shanghay’a geliş, Çin’de kalış

2002 yılında Westin Shanghay’da yeme içmeden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak Shanghay’a gelir. Şuan şirket değiştirse de o gün bugün Shanghay’da görev yapıyor. Çinlilerin damak tadı üzerine kitap yazacak kadar bilgi ve anıya sahip. 2006 yılında, Shanghay Westin’deki görevinden ayrılarak IHG’nin Çin yeme içme müdürü olarak çalışmaya başlar. InterContinental, Holidayy Inn ve Crowne Plaza gibi meşhur otellerin yeme içmesi Alp beyin sorumluluğundadır. IHG nun Çin’de 130 oteli bulunmaktadır, 100 lerce restoran ve yüze yakın barın yeme içmesini yöneten kişi ülkemizin gurur kaynağı olan yurtdışındaki başarılı Türk yöneticilerimizden biridir.
Gelecek yazı, Çinlilerin yeme içme kültürü, yemek alışkanlıkları ve Çin’deki batı tarzı restorancılık üzerine olacaktır.
http://www.cingunlugu.com/cinlileri-doyuran-turk/

Related Posts