‘Çılgın Türk’ün başarısı – Derin Dündar – Latinova – Brezilya


Uzun yıllardır tesktil sektörünün içinde olan Derin Dündar, tatil için Brezilya’ya gitti ve kendi markası Latinova’yı yarattı. Yaz koleksiyonu için sınırlı sayıda bikini üreten markanın ilk mağazası Kanyon’da.

İstanbul’un açık alışveriş merkezi Kanyon, yeni açılan mağazalarıyla yine gündemde. Yeni Türk markaları da bu yeni alışveriş merkezine girerek sürprizlerin birer parçası oluyorlar. Latinova markası da bunlardan birisi. Latinova markasını ilk duyduğumda imaj görsellerini de görünce yabancı bir marka olduğunu düşündüm. Oysa marka yüzde 100 Türk. Derin Dündar, Latinova markasının yaratıcısı. Henüz 25 yaşında. Çocuk yaşlardan beri tekstil sektörünün içinde olan Dündar, markanın gelişimi için şunları söylüyor. "Moda ve ekonomi alanında eğitim gördüğüm için bir markanın standart gelişiminin nasıl olması gerektiğini biliyorum. Bu konuda ayaklarım yere basıyor. Fakat Latinova’nın doğuşunu ve bir yıl içinde gelişimini anlattığım zaman ne tür bir çılgınlığa giriştiğimi anlayabilirsiniz".


TESADÜFLERDEN İŞ FIRSATI
2004 yılında Brezilya’ya gitmeye karar veren Dündar, yanında 2005 yaz sezonu için hazırlamış olduğu 15-20 parçalık bir koleksiyon götürmüş. Seyahatinin ikinci gününde bir bikini üreticisiyle tanışan Dündar’ın da hayatı o andan itibaren değişmiş. Kaldığı otel odasını adeta bir atölyeye dönüştüren Dündar, yine tesadüfen tanıştığı Brezilya’lı ünlü fotoğrafçı Dede Fedrizzi ile ilk koleksiyonunun katalog çekimi için Ilhabela Adası’na gitmiş. Dündar, "Ekiptekiler benim 1 haftadır Brezilya’da olduğuma inanamadılar ve bana ‘Turco Loco’ yani ‘Çılgın Türk’ adını taktılar," diyor ve ekliyor: "Aklıma Brezilya’nın renklerini ve yaratıcı gücünü Türkiye üretim kalitesiyle birleştirip uluslararası bir marka kurmak fikri geldi. İstanbul’a döndüğümde bu koleksiyonu çoğaltmak ve tanıtımını yapmak için yeterli param olmadığını için koleksiyonu büyük bir firmanın koleksiyonuna ekledim. Normalde Rusya ve Baltik Ülkeleri hedef pazar olan firmaya bu koleksiyon sonrasında Avustralya, Yeni Zelanda, Yunanistan, İsveç ve Portekiz’den mağaza açma teklifleri geldi. Fakat firma alternatif tarz ve pazar arayışında olmadığı için ‘Latinova’ projesine sıcak bakmadı," diyor. İlk çıkışını başarısızlık olarak görmeyip, sonbahar sezonunda yeni bir koleksiyon daha hazırlayıp, kendi imkanlarıyla dünyanın çeşitli şehirlerine dağıtmış. "Bu koleksiyon triko ve denimden oluşuyordu. İstanbul’da Kanyon projesini gördüm ve mağaza açma düşüncem olmamasına rağmen markanın orada yer almasının gerektiğini hissettim," diyor. Dündar markanın kısa zamandaki başarısının sırrını şöyle açıklıyor: "Bir markanın oluşumu finansman, zaman ve stratejiye bağlı. İstediğiniz kadar kararlı ve güçlü olun, sadece ürün gamının ve ekibin oturması bile en az birkaç yıl alır. Bu kurallara karşı gelmek pahasına da olsa, eğer bir ‘Çılgın Türk’ kafasına bir şey koyduysa gerçekleştirmek için uğraşır, fırsatları değerlendirir". Dündar, yeni sezona da sürprizlerle giriyor. Latinova’da farklı detaylarla süslenmiş jean ağırlıklı bir koleksiyon geliyor. Hatta yeni sezon katalog çekimleri için de yine iddialı bir çalışma planlanıyor

Websitesi Icin http://www.latinova.com/

Related Posts