Yavuz Avcı : 2007 yılında Taiwan’ın en iyi iş adamı

Çin Günlüğünün bugünkü konuğu, 2007 yılında Taiwan’ın en iyi iş adamı seçilen Yavuz Avcı. Kendisiyle sık sık görüşürüz, ilk tanışmamız 26 Nisan 2009 tarihine rastlar, isimlerimizin Yavuz olması hasebiyle Shanhai’daki Yavuzlar olarak toplanırız ara sıra.
Yavuz Avcı, bundan 16 yıl önce Japonya’ya gitmek için hazırlık yapar. Ne hikmetse Japon vizesi direkten döner, onları bu yola sevk eden akıl hocaları olan iş adamı ise onlara yeni bir alternatif sunar Taiwan. Annesi onu hep Japonya’ya gidiyor bilir, soğuk bir kış günü 3 arkadaş Taiwan’a varırlar ne İngilizce ne de Çince bilmektedirler. Dertlerini kimseye anlatamamanın verdiği hüzün, Taiwan’ın nemli ve sıcak havası bu maceracı gençleri sıksa da dönmezler Türkiye’ye. Başkent Taipei de iki yıl kalır Yavuz Avcı, Türkiye’deki eğitimi Muhasebe olduğundan, Yavuz Avcı’yı güneye Kaohsiung şehrinde bulunan Sun-Yat-Sen üniversitesine Maliye okumaya gönderirler. Maliye bölümünün ilk yabancı öğrencisidir.
Kaohsiung güneyde yabancıların az olduğu bir şehir, Taiwan’lı biri Yavuz Avcıya ingilizce hocalığı teklif eder. Yavuz Avcı ingilizcesinin iyi olmadığını söylemiş olsa da soran kişi ona ısrar eder. Sen Amerikalı olduğunu söyle ben sana her türlü iş bulurum. Yavuz Avcı ben yalan söylemem demiş ama karşı taraf ısrarcı, bir kelime oyunuyla Yavuz Avcıyı ikna etmeyi başarmış. Amerika’nın Çince söylenişi “mei guo” yani güzel ülke demek, senin ülken güzel değil mi demiş Taiwanlı, bu şekilde Yavuz Avcıyı ikna etmiş. Yavuz Avcı az olan ingilizcesiyle Kaohsiung’da bulunan ana okullarında ingilizce dersi vererek harçlığını çıkarmış.
Üniversite biterken almış olduğu iş teklifini değerlendirmiş, Taipei’deki bir firmada işe başlamış. Alttan kalan tek dersi olan “İstatistik” için ise, bir yıl boyunca her çarşamba Kaohsiung’a gitmiş gelmiş. Kimi zaman kendi işini yapmış, kimi zaman Taiwanlı firmalarda çalışmış. Bir ithalat-ihracat firması kurarak kendi işini yapmaya başlamış. Taiwan’da, ülkenin TÜSİAD’ı sayılan Taiwan Müteşebbis Yöneticiler Derneği (TEMA) tarafından 2007 yılında Taiwan’ın en iyi iş adamı seçilmiş. Bu ödül bu zamana kadar ilk defa bir yabancıya verilmiş.
Yavuz Avcı, Taiwanlı bir hanım efendiyle evli ve iki çocuk babasıdır. Taiwan’da yaptığı çalışmalar dolayısıyla Dış İşleri bakanlığından iki defa teşekkür beratı almıştır. Şuan Shanghai’da yaşamakta olan Yavuz Avcı İpek Yolu isimli danışmanlık firmasının sahibidir.
http://www.cingunlugu.com/taiwan-fatihi-yavuz-avci/

Related Posts