LISELİ TÜRK GENCİNİN BULDUĞU EL FENERİ ALMANLARI ŞOKE ETTİ

Bir lise öğrencisinin pilsiz ve şarjsız yanmasını sağladığı el feneri, bir sallamayla 10 saat çalışıyor.

 

Bir lise öğrencisinin pilsiz ve şarjsız yanmasını sağladığı el feneri, bir sallamayla 10 saat çalışıyor.

Türkiye’de ve dünyada ilk defa seri üretime geçen pilsiz ve şarjsız el fenerinin bir öğrencinin projesi olduğunu vurgulayan satış sorumlusu Metin Yıldız, “Teknik lisede okuyan bir öğrenci, bobin arasından geçen bir mıknatıs sistemiyle elektrik üretmeyi başararak el fenerinde uyguladı. Daha sonra bu projeyi İstanbul Elektrik Firması’na gönderdi. Burada arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar sonucu da olumlu çıktı. Pil ve şarj cihazı kullanmağa gerek kalmadan hazırlanan sistemde, sadece bir kez sallamak yeterli oluyor. Bir kez salladığınız el fenerinin elektrik enerjisi yaklaşık 10 saat gidiyor” dedi.

Almanya’da katıldıkları bir fuarda bu ürünü gösterdiklerini belirten Yıldız, “Almanlar hayretler içinde kaldı ve bizden talepleri oldu. Bunu yapan bir lise öğrencisi, yani bir Türk’ün başarısıdır. Şimdi İstanbul Elektrik Firması tarafından seri üretime geçen bu el feneri ileriki dönemlerde maden ocaklarında kullanılan kasklara da monte edilecek. Bu sistem sayesinde pillerden oluşan çevre kirliliği ortadan kalkıyor. En iyisi ise aldığınız el fenerini ömürlük kullanabiliyorsunuz” şeklinde konuştu.

Related Posts

2 Comments

  1. Aferin Genç evlatlarımıza allah onları anasına babasına ve Ülkemize bağıþlasın.Baþımızdaki büyüklerimiz Elektrik zamlarıyla halkı karamsarlığa gömerken böyle güzel bir çalıþma sergileyen gençlere destek olalım,madenci baretinden sonrada evlerimizde zamsız elektik kullanabilmemiz için inþallah dahada geliþtirirler.Baþarılarının devamını diliyorum.

Comments are closed.