Levi’s, 26 ülkeyi İstanbul’dan ’Bay Çözüm’le yönetecek ( Haluk Aksoy Kimdir ? )

Dünyanın en büyük jean firması Levi’s, genel müdür değişikliğine kadar gidilen sıkıntıların yaşandığı Türkiye’yi merkez yaptı, Rusya ve Ortadoğu’yu da Türkiye’ye bağladı. 450 milyon nüfuslu 26 ülkeli yeni bölgenin başına da şirkette pek çok çözüm üreterek ’Bay Çözüm’ lakabını alan, Levi Strauss Avrupa Başkan Yardımcısı Haluk Aksoy’u atadı.

GENEL müdür değişikliğine kadar uzanan sıkıntıların yaşandığı Türkiye’yi, Levi Strauss Asia Pacific’ten (Asya Pasifik) ayıran dünyanın en büyük jean firması Levi’s, İstanbul’u dünyanın en hızlı gelişen yeni bölgesinin merkezi yaptı. Aralarında Rusya, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Dubai, Katar, Mısır, İsrail ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu ve toplam nüfusu 450 milyonu aşan 26 ülke artık Türkiye’den yönetilecek. Türkiye, Rusya ve Ortadoğu Bölgesi’ni yönetecek yeni birimin başına da Levi Strauss İstanbul geçici Genel Müdürü Haluk Aksoy getirildi. Halen Levi Strauss Avrupa Başkan yardımcısı olan ve bu görevi de devam eden Haluk Aksoy, getirdiği çözüm ve yaratıcı fikirlerle şirkette ’Bay Çözüm’ lakabıyla anılıyor. Çiçeği burnunda Türkiye, Rusya ve Ortadoğu Bölgesi Başkanı Aksoy ilk röportajını Hürriyet Gazetesi’ne verdi.

DAHA ÇOK ODAKLANACAK: Levi Staruss’un büyüyen pazarlara daha çok odaklanma stratejisini benimsediğini belirten Haluk Aksoy, "Bizim içinde bulunduğumuz coğrafya dikkat çekiyor. Genç nüfuslu Türkiye ciddi potansiyel taşıyor. Türkiye’nin sahip olduğu tecrübe, bize bağlanan 25 ülkeye aktarılacak. Türkiye, Rusya ve Ortadoğu Bölgesi, Levi Strauss Avrupa’nın alt bölgesi olarak faaliyet gösterecek" dedi. Aksoy, Türkiye’nin Asia Pacific’ten alınıp, tekrar Avrupa’ya bağlanmasının doğru ve mantıklı bir karar olduğunu söyledi. Aksoy, 26 ülkede Levi’s mağazası ve satış noktası sayısını artırmayı hedeflediklerini, Dockers markasını da güçlendirmek istediklerini açıkladı.

ÇORLU ÜRÜN GELİŞTİRME MERKEZİ: Önemli bir değişim ve dönüşüm sürecine girildiğini vurgulayan Aksoy şunları söyledi: Çorlu’daki fabrikamız ürün geliştirme merkezi oluyor. Türkiye’nin tekstil gücünden faydalanacağız. Ürün geliştirmek çok önemli bir konu. Jean ve denimde her şey yıkama ve finishing’deki (bitirme) efektlerde. Bunların hepsini Çorlu’da yapacağız. Levi’s Avrupa’da sadece Bürüksel’de tasarım merkezine sahipti ve ürünler orada geliştiriliyordu. Bundan sonra Çorlu’da yapılacak. Bu merkez İtalya’da da olabilirdi ama fiyat avantajı sebebiyle Türkiye’yi tercih ettik."

ÜRETİM FASONLARA KAYIYOR: Çorlu’daki fabrikaya bu süreç için 2 milyon dolar yatırım yapıldığını, 2 milyon dolarlık bir yatırımın da devam ettiğini belirten Aksoy, ürün geliştirme için gerekli makinaların da Çorlu’da geliştirildiğini söyledi. Yıllık 3.5 milyon adet ürün kapasiteli fabrikanın ürün geliştirme merkezi olmasıyla birlikte orada çok küçük bir üretimin kalacağını dile getiren Aksoy, "Buradaki üretimi fasonculara kaydırmaya başladık. Üretimin çok büyük bir kısmı fasonculara kayacak ve toplam yılık jean üretimi 4.8 milyona çıkacak" dedi.

Levi’s Türkiye, iki yılda yüzde 100 büyümüş olacak

TÜRKİYE’de Levi’s markasının doğru konumlandığını, güçlü yerel rakipler ve pazara yeni giren yabancı oyuncuların yarattığı ağır rekabette mağazalaşarak başarılı olduğunu dile getiren Haluk Aksoy, "2006’da 26 olan Levi’s mağaza sayısı 2007’de 40’a çıktı. Bu yıl 50’ye ulaşacak ve iki yılda yüzde 100’e yakın bir büyüme gerçekleştirmiş olacağız" diye konuştu.

Avrupa Komisyonu incelemeye değer görmedi

İSTİKLAL Caddesi’nde bayinin 50 metre uzağına mağaza açarak haksız rekabet yaratmak ve bayiler arası ayrımcılık gibi Levi’s Strauss İstanbul hakkında ortaya atılan iddialara Haluk Aksoy şu yanıtları verdi:

İstiklal Caddesi’nde 2-3 mağazası olan markalar da var. O cadde bunu kaldırıyor. Tüm dünyada böyle özel yerlerde mağaza bulmak güç. Bulduğunuz yeri değerlendirirsiniz. Önceki yönetim de bunu yapmış.

Mağazayı yangın merdiveni gibi eksikliklerin tamamlanması için kendimiz kapattık. Bu da imar ve bürokrasiyle ilgili bir durum. Şubatta açınca bizimki güvenlik konusunda İstiklal’daki en ileri mağaza olacak.

Tahsin Özlenir Rekabet Kurumu’na gitmiş ama kurum incelenecek bir şey yok, diye başvuruyu ret etmiş.

Danıştay’ın bu kararı bozduğu söyleniyor. Danıştay, Rekabet Kurumu’nun savunmasını aldıktan sonra karar verecek. Bekleyeceğiz.

Avrupa Komisyonu’na başvuru Mart 2007’de yapılmış. Komisyon aynı ay, Türkiye AB üyesi olmadığı ve sorunu yerel gördüğü için değerlendirmeye almıyor. İddiaların kişilik ve kişiler hukukuyla alakalı olduğunu söylüyor.

842 bin YTL’lik sahte fatura iddialarıyla ilgili yasal süreç devam ediyor. Bu nedenle bir değerlendirme yapamayız.

Türkiye Dockers Avrupa için öğretici örnek

LEVI Staruss’un, Levi’s’tan sonraki en büyük ikinci markası Dockers operasyonunun Türkiye’de çok başarılı olduğunu ve tüm Avrupa’ya örnek gösterildiğini anlatan Haluk Aksoy "Avrupa’nın Dockers konusunda Türkiye’den öğreneceği çok şey var. 2006’da 12 olan Dockers mağazası Türkiye’de geçen yıl 22’ye çıktı. Bu yıl 28 olacak. Avrupa’da bu kadar mağaza yok" dedi.

Demet CENGİZ BİLGİN
————————————————-

Burnunu Soktu, Başardı
Haluk Aksoy Levi’s Türkiye’de 15 yıl önce bilgi işlem sorumlusu olarak işe başlayıp, genel müdürlüğe yükseldikten sonra Levi’s Avrupa’da marka planlamanın başına geçti.

Her işe burnunu sokarak "Bay Çözüm" lakabını alan Aksoy kısa sürede Avrupa Başkan Yardımcısı oldu.

Ürünün rafa gidiş süresini 9 ve 3 aya kadar indiren Aksoy, kısa süreli teslimatlar için sadece Türkiye’yi seçti. Aksoy böylece "Levi’s hantallaştı" eleştirilerini ortadan kaldırdı.

Levi’s Türkiye’de 15 yıl önce bilgi işlemden sorumlu olarak işe başlayan ardından satışın başına geçen en son genel müdürlük yapan Haluk Aksoy’u, Levi’s Strauss, Avrupa’ya marka planlamanın başına çağırdı. Her işe burnunu sokma, sürekli çözüm üretme takıntısı sayesinde Avrupa’da satış ve lojistikten de sorumlu hale gelen Aksoy "Bay Çözüm" lakabını aldı ve Avrupa başkan yardımcısı oldu. Ürünlerin perakendeciye tesliminde yüzde 95 vakit garantisi sağlayan Levis’ın altın çocuğu Aksoy, normalde 12 ay olan ürünün rafa gidiş süresini 9 ve 3 aya kadar indirdi. Üç ayda teslimatlar için sadece Türkiye’yi seçen Aksoy böylece Levis’ı Avurpa’da daha trendi bir marka haline getirdi.

Her İş Burnumu Soktum
2000’de Levi’s Avrupa’da marka planlamanın başına geçtiğini ve orada da 2 yıl kalmayı planlayan Aksoy şunları söyledi: "Tabii yine rahat durmadım. Her işe burnumu soktum. Depolar arasında sorunlar yaşanıyordu. Projelerle bunları çözdüm. Üretim, ürün, satış, dağıtım ayaklarını yöneten İş performansı geliştirme bölümü yaratmayı önerdim. Ürün dağıtımında herkes gibi aksaklıklar yaşıyorduk. Malın müşteriye yüzde 95 vaktinde teslimini garanti ettim. İnanmadılar ama birimin kurulmasına izin verdiler. Bir buçuk yıl önce bunu başardım. Bütün Avrupa operasyonu ve müşteriler şaşırıp kaldı. Bu başarı bana başkan yardımcılığını getirdi."

Sık Üretim Projesi
Aksoy, tekstilde özellikle jeande genel olarak 2 sezon olduğunu ancak yılda 12-16 koleksiyon hazırlayan markaların yarattığı rekabete de değinerek Levi’s için bir yıl önce geliştirdiği Sık Mal Üretimi projesini şöyle aktardı: "Avrupa’da 350 kadar Levi’s mağazası var. Şu anda perakendenin sadece yüzde 16’sını kendi yapıyor kalanı franchise. Bir malın üretilip, mağazaya gitmesi 12 ay sürüyor. Bunu 12, 9 ve 3 ay olarak şekillendirdik. Daha sık mal üretimini sağladık. Yüzde 16’lık kesim için toptan ile perakende arasındaki satışı kaldırdık. Otomatik olarak malın rafa gitme süresi 9 aya indi."

Türkiye İyi Örnek
Türkiye’nin pahalı ama tasarım üreten bir ülke olduğunu belirten Aksoy, kısa terminli üretim için Türkiye’yi kullandıklarını söyledi. Levi’s Avrupa başkanını ikna etmek için Türkiye’ye getirdiğini anlatan Aksoy şunları söyledi: "Artık al bunu üret dönemi bitti. Yabancı alıcı gelince shoowroom, tasarım, yenilik görmek istiyor. Continuos Buy (sürekli alım) dediğimiz yöntemle Türkiye’deki tasarımcı ve ürün geliştirmenin katkısıyla tedarik bir araya geliyor yeni koleksiyonlar hazırlanıyor. Sürekli olarak alım devam ediyor. Bunu sadece Türkiye’den yaptık. Böylece dört ayrı alım yaptık. Şu anda Levi’s mağazalarında satılan ürünlerin yüzde 80’i 12 aylık, yüzde 15’i 9 ve yüzde 15’i de 3 aylık alımlardan oluşuyor."

Stratejik Tepki Takımı
Aksoy sürekli alım için Stratejik Tepki Takımı kurduklarını kaydederek 7 kişilik ekibin 9 ve 3 aylık alımlar için trendi yakalayıp, buna uygun ürün tedariki sağladıklarını söyledi. Raflardaki ürünlerin yüzde 60’ının 9 ve 3 aylık dönemlik alımlar olmasını hedefleyen Aksoy, oluşturdukları sistem sayesinde "Levi’s hantallaştı. Trend dışı kaldı" eleştirilerini bertaraf ettiklerini kaydetti.

Artık Trendi Merkez Belirlemiyor
DNA, Blue, Red Tab, Vintage alt markalara da değinen Haluk Aksoy 1.5 yıl önce daha trendi, trend belirleyen bir marka olduklarını söyledi. Aksoy "Artık trendleri merkez belirlemeyecek. Merkez ülkeyi, ülke merkezi etkileyecek ve trend belirlenecek. Koleksiyonlar ülkelerin isteklerine göre hazırlanacak..

Elimi kaldırıp 5 ay genel müdür oldum
Levi’s Avrupa’nın sadece Avrupa’ya odaklanmak için Türkiye’yi bu bölgeden ayırdıklarını Asya’ya bağladıklarını hatırlatan Haluk Aksoy, "Geçen yıl Benelüks ve İskandinav ülkeleri genel müdürü görevinden ayrıldı. Acilen bir genel müdüre ihtiyaç vardı. Ben de elimi kaldırıp Mart 2006’ya kadar 5 aylığına bu yoğunluğun arasında bir de genel müdür oldum" dedi.

Ünlü olacağım, hedefim Avrupa başkanlığı
Çözüm bulmaya özel bir ilgisi olduğunu belirten Haluk Aksoy "Bana Levis’ta Mr. Fix (Bay Çözüm) demeye başladılar. Her işe burnumu sokarım ben. ’Nasıl ünlü olunur?’ diye çalışıyorum. Bu yüzden sürekli çözüm üretiyorum. Hiperaktifim. Dayanamıyorum. Eğer bir sorun varsa benim mutlaka bir önerim, çözümüm vardır. Risk almaz, rahat kalırsanız ünlü olamazsınız" dedi.

‘Bay Çözüm’ün Son Projesi
Haluk Aksoy Levi’s Avrupa için geliştirdiği en son projesini şöyle anlattı: "Bütün satış elemanlarına birer laptop ve GPRS kartı verdik. Bir ağ kurduk ve yeni bir yazılım geliştirdik. Merkezdeki bilgilere sürekli sahipler. Mağazanın siparişlerini anında merkeze iletiyor ve merkezdeki stok durumunu anında görebiliyorlar. Hemen sipariş veriliyor ve ne zaman teslim edileceği söyleniyor. Ayıra bu yazılımda söz konusu mağazada en iyi satılan ürünler de hemen görünüyor. İnanılmaz zaman, hız kazanıyor ve tasarruf sağladık. Temmuz’da başladık. Daha çok müşteri ziyareti ve memnuniyeti sağladık. Aslında bu sistemi biz Türkiye’de 1998’de kullanmıştık. Projenin ikinci bir ayağı da var. Burada sistemi mağaza sahibine veriyoruz. İnternet bankacılığı gibi. Satış elemanının gelmesini beklemeden online bütün bu saydıklarımı yapabiliyor."

————————————-

• Levi Strauss, ‘Yönetimde yolsuzluk yapıldığı’ iddiaları ile gözünü çevirdiği Türkiye’de yönetim katında yeni bir yapılanmaya gitti. 26 ülkeyi Türkiye’ye bağlayan Levi’s, Çorlu’daki üretim tesisini de ürün geliştirme üssüne çevirecek.

Geçen yılın son çeyreğinde yaşadığı yolsuzluk operasyonunun ardından Türkiye’deki operasyonunu yeniden yapılandıran dünyanın en büyük jean markalarından Levi Strauss (Levi’s), Türkiye ile ilgili çok önemli iki karar aldı. Singapur’a bağlı olan Türkiye’yi bu organizasyondan ayıran Levi’s, Rusya ve Ortadoğu ülkelerinin Türkiye’ye bağlandığı yeni bir bölge operasyonu kurdu. 26 ülke ve 450 milyonluk nüfusu kapsayan bu organizasyonunun başına ise yolsuzluk operasyonunundan sonra Levi’s Türkiye’nin başına geçici olarak atanan Levi’s Avrupa Başkan Yardımcısı Haluk Aksoy getirildi. Levi’s’ta ikinci önemli karar ise Çorlu’daki fabrikayla ilgili. Çorlu’da üretimi tamamen bitirme kararı alan Levi’s, bu fabrikada yıkamaya ağırlık verip, Avrupa’daki ilk ve tek ürün geliştirme merkezini kuruyor. Levi’s’in Türkiye’deki yeni organizasyon yapısını, bayisiyle yaşadığı problemleri ve bundan sonraki hedeflerini Referans’a anlatan Haluk Aksoy, Türkiye’yi Avrupa’nın yıldızı yapacaklarını söyledi.
Türkiye, Rusya ve Ortadoğu bölgesinin büyümeye çok elverişli olduğunu ifade eden Aksoy, "Bu bölgeye odaklanmamız gerekiyordu. Bunun içinde bu ülkeyi ayrı bir bölge çatısı altında toplama kararı aldık. Bugüne kadar Ortadoğu zaten Türkiye’den yönetiliyormuş ancak odaklanma olmamış. Şimdi bu bölgeye fokuslanıp her yıl iki haneli büyüme sağlamayı planlıyoruz. Rusya’da ise sadece Moskova ve St. Petersburg’da varız. Yaş ortalaması 24.5 olan Türkiye pazarındaki potansiyeli ise söylememize gerek bile yok. Dolayısıyla bu büyüme potansiyeli ile bizim bu bölgede iki haneli büyüme gerçekleştirmemiz hiç zor değil. 2008 bizim için bir yapılanma ve geçiş yılı olacak. 2009’da ise atılımımız başlayacak" diye konuştu.

Çorlu’ya 4 milyon dolarlık yatırım
Türkiye ile ilgili aldıkları ikinci önemli kararın ise Çorlu’daki fabrikayla alakâlı olduğunu açıklayan Aksoy, "Fabrikamızdaki yapılanmayı da değiştirme kararı aldık. Şu anda bu fabrika dikim ve yıkamadan oluşuyor. Dikimi tamamen fasona kaydırıp burayı Avrupa’ya servis vermesi için yıkama ve ürün geliştirme merkezine dönüştüreceğiz. Yani bizim için bir laboratuvar olacak. Çünkü jeanda en önemli faktör yıkama. Bu alanda başarılı olursanız ürününüzü satmamanız gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu kapsamda fabrikada 2 milyon dolarlık yatırım yaptık. 2 milyon dolar daha yaparak tüm makineleri değiştireceğiz. Nisan 2008 itibariyle ürün geliştirme merkezi çalışmaya başlayacak. Aktif olarak hizmete girmesi ise yıl sonunu bulacak" dedi.

Ürün geliştirme merkezi Avrupa’da ilk
Bu bölgenin özel ürünlere ihtiyacı olduğunu kaydeden Aksoy, "Çünkü Avrupa’da üretilen bir kolleksiyon iklim ve tarz itibariyle Rusya’ya veya Ortadoğu’ya uymayabiliyor. Bu nedenle kurulacak ürün geliştirme merkezinde hem bu bölgelere hem de Avrupa’ya yönelik yeni ürünler geliştireceğiz. Bu Türkiye için çok önemli bir fırsat. Çünkü Levi’s Avrupa’daki ilk ürün geliştirme merkezini Türkiye’de kurmuş olacak" dedi. Aksoy, üretim bölümündeki çalışanların bir kısmının yıkamaya bir kısmının da fason atölyelere kaydırıldığını ifade etti.

Dockers Avrupa’ya örnek
Levis’in Türkiye’de 2006’da 25 olan mağaza sayısının geçen yıl 40’a çıktığını anlatan Aksoy, 2008’de ise bu sayının 50’ye ulaşacağını açıkladı. Aksoy, "Yani iki yılda yüzde 100 büyümüş olacağız. İkinci markamız Dockers’ın ise tüm dünyada en başarılı olduğu ülke Türkiye. Avrupa’da Türkiye örnek gösteriliyor. Dockers Türkiye’de büyümeye devam edecek. Bu kapsamda halen 22 olan mağaza sayımızı 2008’de 28’e çıkaracağız" dedi.
Genel müdür arayışlarının sürdüğünü ifade eden Aksoy, "İlan verdik ama olaya çok fokuslanamadık. Ama en kısa sürede bir genel müdür alacağız. Genel müdürün yanı sıra bir de perakende bölümümüzün başına birini alacağız. Çünkü Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de perakende ve toptan kısmını ayırdık" bilgilerini verdi.

Türkiye’ye yerleşiyorum, çok mutluyum
7 yıldır Belçika’da yaşayan Haluk Aksoy, yeni atama ile birlikte Türkiye’ye yerleşeceğini de açıkladı. Bu karardan dolayı çok mutlu olduğunu anlatan Aksoy şunları söyledi: "Levi’s Türkiye’de 9 yıl çalıştım ve Belçika’ya atandığımda genel müdürdüm. Avrupa’da önce planlama ve tedarik bölümünün daha sonra da iş geliştirmenin başında görev yaptım. Son olarak da satış operasyonları ve lojistikten sorumlu başkan yardımcısı oldum. Önceki akşam Türkiye’ye atandığımın haberini aldım. Yeniden Türkiye’ye döneceğim için çok mutluyum. Daha bu güzel haberi babama bile söylemedim. Benim eşim Ekvador’lu. Bugüne kadar ben onu takip ettim artık o beni takip edecek. Kızımda şu an Amerika’da ama o da Türkiye’ye gelecek."

AB ‘sizin sorununuz’ dedi, Levi’s Özlenir’in bayiliğini iptal etti
Haluk Aksoy, Levi’s’ın bayisi Özlenir Giyim’in Beyoğlu’ndaki mağazasına 50 metre mesafede mağaza açtıkları için Rekabet Kurulu’na ve Avrupa Komisyonu’na yaptığı şikâyetlerden bir sonuç alamadığını söyledi. Bu mağazanın açılmasının doğru bir karar olduğunu ifade eden Aksoy, "Bazı caddeler vardır 1, bazıları 2-3 mağazayı kaldırır. Beyoğlu birden fazla mağazayı taşımaya müsait. Ayrıca Tahsin Özlenir’in de Beyoğlu’da 3 tane Diesel mağazası var. Hollanda’da da Levi’s’in aynı cadde üzerinde üç mağazası var ve üçü de çok iyi cirolara sahip. Beyoğlu’nda inanılmaz bir insan trafiği var. Ben o insan trafiğini görünce ‘Bu mağazayı iyi ki açmışız’ dedim. Hatta ‘Caddenin sonuna doğru bir tane daha açmalıyız’ diye düşündüm. Çünkü Beyoğlu’nda bir mağaza sahibi olmak için 2-3 yıl bekliyorsunuz. Böyle bir imkân ortaya çıktığı zaman da sağımda solumda kim var diye bakmazsınız. O zamanda bakılmamış. Bu kararı verenlerin yerine kendimi koyunca böyle bir olanağı bende olsam değerlendirirdim diye düşünüyorum" dedi.

Bayiliği iptal edildi
Tahsin Özlenir’in Rekabet Kurulu’na başvurduğunu ancak kurulun bu başvuruyu reddettiğini hatırlatan Aksoy, "Daha sonra Danıştay’a dava açıldığı ve Danıştay’ın bu kararı bozduğu söylendi. Biz bu konuyu araştırdık. Danıştay kararı bozmamış. Sadece karar vermesi için Rekabet Kurulu’dan savunma istemiş. Avrupa Komisyonu’na Mart 2007’de yapılan şikâyeti de araştırdık. Elde ettiğimiz sonuç çok ilginç. Buna göre Komisyon aynı ay içinde Özlenir’e yanıtını vermiş. Yanıtta Özlenir’in şikayetinin AB’nin sorumlulukları dışında kalan yerel bir ticari uyuşmazlık olduğu bu nedenle de AB rekabet hukuku kapsamında değerlendirilemeyeceği ifade ediliyor. Ayrıca şikâyetin daha çok kişiler ve kişilik hakları hususlarını ilgilendirdiği için bunun Türk mahkemelerince değerlendirilmesi gerektiği vurgulanıyor" diye konuştu.
Bayilik sözleşmesine aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Özlenir’in bayiliğini önceki gün iptal ettiklerini açıklayan Aksoy, "Akmerkez’deki Dockers ve Beyoğlu’ndaki Levi’s mağazalarında artık Özlenir ile çalışmayacağız. 2008 yaz siparişlerini de vereceğiz, bayi toplantısına da davet ediyoruz. Ama bunlar son temaslarımız olacak. Bundan sonra muhtemelen hukuki süreç başlayacak. Ne olacağını göreceğiz" bilgilerini verdi.

Beyoğlu mağazası şubatta açılıyor
Beyoğlu mağazalarını kapattıklarını çünkü içerisinde yangın merdiveni kurmak için tadilat yapmak gerektiğini belirten Aksoy, "Belediye ile bunu nasıl yapabileceğimizi konuştuk bize içeriden yapmamızı tavsiye ettiler. Yangın merdivenini yapıp ruhsatı alacağız ve bir aksilik olmazsa şubat ayı başında mağazayı açacağız." Genel müdürün işten çıkarılmasına yönelik olarak ise konuşmak istemeyen Aksoy, "Hukuki süreç devam ediyor o yüzden konuşmam doğru olmaz"dedi
————————————————

Turkey’s star to shine in Europe with Levi’s

Levi Strauss as part of its restructuring, following irregularity claims against its management, plans to convert its Çorlu factory into a product development center. The factory currently concentrates on sewing and washing
Levi Strauss (Levi’s), one of the world’s leading jean brands, restructured its operations following irregularity claims against its management in Turkey in the last quarter of 2007.

The company, having separated Turkey from the Singapore operation, established a new operation tying Russia and Middle Eastern countries to Turkey. Levi’s also plans to convert its Çorlu factory into a product development center.

Levi’s Europe Vice Chairman Haluk Aksoy, who was temporarily nominated head of Levi’s Turkey after the irregularity operation, leads the new organization that covers 26 countries and a population of 450 million. The company aims to turn Turkey into Europe’s star, Aksoy told the business daily Referans.

Poised for growth

The region that includes Turkey, Russia and the Middle East is poised for growth, said Aksoy. �We need to focus on this region, so we decided to join it as a separate region. The Middle East has already been managed from Turkey. However, the focus was not adequate. We now plan to attain double-digit growth each year by focusing on this region,� he said. In Russia, the company is available only in Moscow and St. Petersburg, said Aksoy, adding, �it is unnecessary to talk about our potential in the Turkish market, the age average of which is 24.5. […] This year will be a year of restructuring and transition while we will initiate our leap in 2009.�

Levi’s decided to restructure its Çorlu factory, which currently concentrates on sewing and washing. �We will shift the sewing to contract manufacturing and turn the factory into a washing and product development center to provide services to Europe. It will be a laboratory for us, because washing is the most important part of jeans construction,� said Aksoy. The company invested $2 million in the factory for this project, Aksoy said, adding, �we will invest another $2 million to change the machines. The product development center will start operating in April 2008.�

A collection produced in Europe may not be appropriate for the style or climate of Russia or the Middle East, said Aksoy. �Therefore, we will develop new products in our product development center both for these regions and for Europe. This is a very important opportunity for Turkey, as it will the first product development center to be established by Levi’s in Europe,� he said. Some workers in production were shifted to washing while some others were transferred to contract plants, said Aksoy.

Turkey a model for Europe

Levi’s increased its number of stores from 25 to 40 last year, said Aksoy, adding that it will grow to have 50 stores this year. This means a growth of 100 percent, he added. Turkey is the most successful country in the world for the company’s second brand, Dockers, said Aksoy. �Turkey is being shown as a model in Europe. Dockers will continue growing in Turkey. To ensure this growth, we will increase our stores from 22 to 28 in 2008,� Aksoy said.

NECLA YILMAZ
ISTANBUL – Referans

Related Posts

2 Comments

  1. harika bir yazi,inanilmaz bilgi sahibi oldum,dunyalarca minnet,cogu yaziyi okuyunca ne katti bana diye dusunurken bu yazi nin cok artisi oldugunu farkettim.
    konuya gelince levis bence bu atilimlarda cok yavas kaldi,pazar inanilmaz buyudu ve bu buyumede cok yonlu aktif stratejiler belirlemezseniz marka da olsaniz yakinda bagdat caddesinde,etilerde levis markalsini giyen gencleribulmaniz cok zo olur. Su an yapilanlar cok dogru ama her zaman boyle 10 basamak atip kendinize pazara atacaginiza yenilikleri ve trendi daha cabuk kesfedip yol almalisiniz.

  2. iyi günler efendim. ben hasan selçuk üniversitesi iktisat 4 sınıf ögrencisiyim.uluslar arası pazarlama ödevimle ilgili olarak levi’s in pazarlama stratejiniz ve büyüme politikanızla ilgili bilgiye ihtiyacım var.bu konuda bana yardımcı olabilecek kaynak veya kaynakları bidirirseniz sevinirim…

    iyi çalismalar

Comments are closed.