BELÇİKA’DAKİ 4 TÜRK KÖKENLİ VEKİLDEN BİRİ FEDERAL SENATÖR OLDU

Belçika’da Türk asıllı Flaman bölge parlamentosu milletvekili Güler Turan, partisi Flaman Sosyalistler tarafından, 74 üyeli federal senatoya Flaman toplumu kontenjanından üye olarak atandı…

Turan, Belçika’da 13 Haziranda yapılan erken genel seçimlerde, federal milletvekilliği için Anvers seçim bölgesinde Flaman Sosyalistler’in yedek liste ikinci sıra adayı olarak yarışmış ve partisine 4 binden fazla oy kazandırmıştı.

40’ı doğrudan seçilen 74 üyeli Belçika Senatosuna Fransız ve Flaman toplumları 10’ar ve Alman toplumu tek üye atıyor. İlave 10 üye senatörlerce seçilirken, Kral II. Albert’in 18 yaşından büyük çocukları (Prens Philippe ve Laurent ile Prenses Astrid) teorik olarak bulunan senatörlük haklarını pratikte kullanmıyor.

Federe yapılı Belçika’nın Flaman bölgesinde Türklerden en çok destek alan partilerin başında gelen Sosyalistler, daha önce de Gent Belediye Encümeni Fatma Pehlivan’ı parti kontenjanından senatör atamıştı.

Belçika’da 31 Türk kökenli adayın yarıştığı 13 Hazirandaki genel seçimlerde, 150 üyeli federal parlamentoya 3 Türk seçilirken senatörlük için yarışanlar başarılı olamamıştı. Anvers seçim bölgesinde Flaman Yeşillerin ilk sıra adayı Meryem Almacı, 25 bin 100 oy toplayarak 4 yıldır sürdürdüğü federal milletvekilliğine devam hakkı kazanmıştı. Aynı seçim bölgesinde, oy patlaması yaşayan bölünme yanlısı Flaman İttifakı’nın 4’üncü sıra adayı Zuhal Demir, 10 bin 248 oyla parlamentoya adım atmıştı. Valon kesimindeki Hainut seçim bölgesinde Sosyalistlerin 7’inci sıra adayı Özlem Özen, 9 bin 256 oyla federal milletvekili olan üçüncü Türk olmuştu

http://www.gulerturan.be/

Related Posts