Karsu Dönmez’in hayatı belgesel oldu.

karsu-donmezHollanda’da müzisyen Karsu Dönmez’in büyük başarısı

Hollanda’da genç yaşına rağmen ülke genelinde ve uluslararası alanda yaptığı müzikle üne kavuşan 22 yaşındaki Karsu Dönmez’in hayatı belgesel oldu.

Hollandalıların ünlü sanatçı Norah Jones-e benzettikleri Dönmez’in, müzik alanındaki başarısının yanı sıra ailesini ve hayatını konu edinen film, 14 Şubat-tan itibaren Hollanda genelindeki birçok sinemada gösterime girecek.

Tanınmış Hollandalı yönetmen Mercedes Stalenhoef tarafından çekilen ve daha önce uluslararası Amsterdam Belgesel Film Festivali-ne de (IDFA) katılan film, ilerleyen tarihlerde aralarında Amerika, Belçika, Güney Afrika, Polonya ve Hırvatistan-ın yer aldığı çok sayıda ülkede de sanatseverlerle buluşacak.

Türkiye, Hollanda ve Amerika-da çekimleri 5 yıl süren filmde, 7 yaşında babasının aldığı piyanoyla müziğe başlayan ve ardından bu yeteneğini geliştirerek, 16 yaşından itibaren babasına ait Amsterdam-daki restoranda hem garsonluk yapıp hem de piyano çalarak şarkı söyleyen Dönmez-in hayatından kesitler yer alıyor.

Yaklaşık 350 bin avroya mal olan ve Haziran ayında Türkiye-de de gösterilmesi planlanan filmin, ilerleyen dönemde birçok ülkede televizyonda da gösterilmesi planlanıyor.

Carnegie Hall-de de birkaç kez sahne aldı
Hatay-ın Karsu köyünden Hollanda-ya gelen bir işçi ailesinin kızı olan Dönmez-in piyano çalarak özgün yorumuyla seslendirdiği kendi bestelerinin yanı sıra Türkçe ve İngilizce şarkıları büyük ilgi görüyor. Hollanda-nın ünlü salonlarında sahne alan Dönmez, şu anda Türkiye dahil hemen hemen her hafta farklı bir ülkede konser veriyor. Daha önce 2010-da İstanbul, 2012-de Alanya Caz festivallerine katılan Karsu Dönmez, üç sene önce Taksim-de açık hava konserinde de sahne aldı.

Dünyanın sayılı salonlarından New York-taki Carnegie Hall-de de birkaç kez sahneye çıkarak adını duyuran başarılı piyanist, genç yaşta elde ettiği bu başarının gurur verici olduğunu söyledi.

22 yaşında, ünlü bir yönetmenin filmine konu olmanın kendisini oldukça sevindirdiğini kaydeden Dönmez, elde ettiği bu başarıyı korumak ve daha da ilerletmek için azimli bir şekilde çalışmalarına devam ettiğini dile getirdi.

Müziğin yanı sıra eğitimine de devam eden Dönmez, şu aralar yeni çıkardığı Confession adlı albümünün tanıtımı ve 2013 yılı konser çalışmalarıyla meşgul. Birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra Ankara Caz Festivali-ne de katılacak olan Dönmez, bazı konserlerine ait biletlerin daha şimdiden tükendiğini vurguladı. Türkiye-de konser vermenin kendisini duygulandırdığını anlatan başarılı sanatçı, Sezen Aksu, Leman Sam ve Yasmin Levy gibi sanatçıları kendisine örnek alıyor. Dönmez, beğeniyle takip ettiği Sezen Aksu-yla ortak sahneye çıkmayı çok arzuladığını da dile getirdi.

Tek hedefinin güzel müzik yapmak olduğunun altını çizen Karsu Dönmez,

-İnanın tek amacım güzel müzik yapıp dünyayı dolaşmak. Bunu yapıyorum zaten. Mesela Endonezya-da yüzlerce kişinin bana eşlik ederek Türkçe şarkı söylemesi çok hoş- diye konuştu.

Kızımın başarısı gurur veriyor
Küçük yaşlardan itibaren kızlarının müzik konusundaki ilgisine hep destek verdiklerini anlatan genç piyanistin babası Alpaslan Dönmez ise, 7 yaşından bu yana sürekli piyano çalan Karsu-daki yeteneğin Allah vergisi olduğunu söyledi.

Kızının menajerliğini yapan eşi Birgül Dönmez-le birlikte Karsu-nun konser verdiği hemen hemen her ülkeye gittiklerini kaydeden Alpaslan Dönmez, -Kızımın başarısı tabii gurur veriyor. Amacım ta başından beri çocuklarımı kendi değerlerini kaybetmeden topluma yararlı, kötü alışkanlıklardan uzak bir birey olarak yetiştirmekti. İşin maddi boyutunu hiç dikkate almıyorum. Gelinen noktada kızım topluma faydalı biri olduğu için başarı da kendiliğinden geliyor. Çekilen film de bunun göstergesi- diye konuştu.

Uluslararası alanda tanınmış birçok plak şirketinin Karsu-yla sözleşme yapmak istediğini de hatırlatan baba Dönmez, ancak bunu, çok bağlayıcılığı bulunduğu için şimdilik kabul etmedikleri bilgisini verdi. [Muhabir: Yasin Yağcı-Yayıncı: Yusuf Kaya-AMSTERDAM]

Iletisim adresi= http://www.karsu.nl/contact/
Karsu donmez Videolar =http://www.karsu.nl/video/

Related Posts