Boeing, ölen Türk mühendis Mehmet Karan’ın adına laboratuvar

Mehmet Karan Kimdir?

Boeing, ABD’deki merkezlerinden birinde kuracağı laboratuvara, 44 yaşında kansere yenik düşen Türk mühendisi Mehmet Karan’ın adını verecek.
2001 yılında Boeing Avustralya firmasında işe başlayan Karan, savunma sistemi dalında, uçakların radar sisteminde algılanmasıyla ilgili araştırma yürütüyordu.

DÜNYACA ünlü uçak üreticisi Boeing’de yaptığı başarılı araştırmalarla adından söz ettiren Türk Mühendis Mehmet Karan, 44 yaşında kansere yenik düşünce, firma adını yaşatmak için harekete geçti. Boeing, büyük bir vefa örneği göstererek, ABD’deki merkezlerinden birine kurulacak olan bilgisayar laboratuvarına ‘Mehmet Karan’ adını verme kararı aldı. İlkokul öğretmeni Tekin Karan ve ev hanımı eşi Sebahat Karan’ın üç çocuğundan biri olan Mehmet Karan, kısa ömrüne birçok başarı sığdırdı. ODTÜ’de elektrik-elektronik mühendislik dalında eğitim gören Karan, daha sonra Bilkent Üniversitesi’nde master yaparak, Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde doktora eğitimi aldı.

 

ARAŞTIRMA YAPIYORDU: 2001 yılında Boeing Avustralya firmasında işe başlayan Karan, savunma sistemi dalında, uçakların radar sisteminde algılanmasıyla ilgili araştırma yürütüyordu. Uzmanlık alanı, kontrol ve işaret işleme teknikleri olan Karan, Avustralya ve ABD’nin ortak yürüttüğü AEW&C projesinde, ABD’nin Seattle kentinde kıdemli mühendis olarak çalışıyordu. Mehmet Karan beyin kanserine yakalanınca, Boeing firması Karan’la yakından ilgilendi. Karan’ın bakımını üstlenen firma, çalışamadığı zamanlarda da kendisine maddi manevi destek sağladı. ABD’li doktorları, hastalığı ilerleyince ‘Ailesiyle vakit geçirsin’ tavsiyesinde bulununca Boeing firması, Karan’ın hemşire refakatinde Türkiye’ye gönderilmesini sağladı. 6 Aralık 2007’de Türkiye’ye gelen Karan, 8 Ocak’ta hayata gözlerini yumdu. Acı haberi alan firmanın üst düzey yöneticileri Stephen Spencer ve Chris Ortlipp, Türkiye’ye gelerek, Karan’ın Ankara’da yapılan cenaze törenine de katıldı.

SEN BİZE LAZIMSIN: Karan’ın dışa dönük ve uyumlu biri olduğunu anlatan babası Tekin Karan, ‘Ölümü hem Türk, hem yabancı iş arkadaşlarını yasa boğdu. Onu herkes yüzündeki gülümsemeyle tanıyordu. Herkes oğlumu çok severdi. Boeing’in patronu, Mehmet’le bizzat ilgilendi. Kendisi Mehmet’e sürekli ‘Sen yeter ki sağlığına kavuş, sen bize lazımsın’ diyordu’ dedi. Tekin Karan, Boeing firmasının laboratuvara oğlunun adını verme kararını kendilerine bildirdiğini söyleyerek, ‘Uzun yıllar ders verdiği Avustralya Adelaide Üniversitesi’nde de Mehmet’in adına bir burs programı oluşturuldu. Üniversitede Mehmet Karan adı altında, her yıl Türk öğrencilere elektrik-elektronik dalında burs verilecek’ diye konuştu.

WEB’DE DE YAŞIYOR: Mehmet’in iş ve okul arkadaşlarıysa, Mehmet’in anısına ‘http://mehmetkaranmemories.blogspot.com/’ adresinde bir internet sitesi kurdular. Birçoğu ABD’li olan iş ve okul arkadaşları, sitede Mehmet’i, ‘Esprili, şakacı ve güleryüzlü’ olarak tarif ederken, kendisini tanıyan herkes tarafından çok özleneceğini ifade ediyorlar.

Related Posts

2 Comments

  1. Ey Yuce Turk ! Senin yuksekligin hududu yoktur, iste parola budur !.

  2. Mehmet seni 84 yılında FOLKTUR da tanıdım. saz çalardın. üsküp yöresi ve diyarbakır halk oyunlarında oynardın. nur içinde yat. üzgünüm.

Comments are closed.