Almanyada Cumhurbaşkanlığı seçiminde 19 Türk


ALMANYA’DA Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un istifa etmesinden sonra yeni Cumhurbaşkanı’nı belirlemek için oy kullanacak 1240 kişi arasında,19 da Türk kökenli yer alıyor. Cumhurbaşkanlığı için 18 Mart’ta, Hükümet partilerinin ve SPD ile Yeşiller’in adayı Joachim Gauck ile Sol Parti’nin adayı Beate Klarsfeld yarışacak.

EYALETLERDEN 14 KİŞİ

SEÇİMLERDE toplam 19 Türk kökenli oy kullanacak. Berlin’deki Federal Meclis’te milletvekili olarak görev yapan 5 Türk kökenli vekilin yanı sıra, eyaletleri temsilen seçime gönderilen delegeler de var. Eyaletlerin listesinden delege olan toplam 14 Türk bulunuyor.

EN ÇOK YEŞİLLER’DEN

CUMHURBAŞKANLIĞI seçiminde, Aşağı Saksonya Eyaleti Kadından Sorumlu Bakanı Aygül Özkan, Baden Württemberg Uyum Bakanı Bilkay Öney, Yeşiller Partisi Genel Başkanı Cem Özdemir de oy kullanacak. Yeşiller’den 7, SPD’den 4, Sol Parti’den 4, CDU’dan ise 3 Türk kökenli oy kullanacak. FDP’den sadece Serkan Tören var.

KİMLER OY KULLANACAK?

Federal Meclis milletvekilleri: Ekin Deligöz (Yeşiller), Memet Kılıç (Yeşiller), Sevim Dağdelen (Sol Parti), Aydan Özoğuz (SPD) ve Serkan Tören (FDP).

Eyaletlerin listesinden delegeler: Aygül Özkan (CDU), Cem Özdemir (Yeşiller), Bilkay Öney (SPD), Emine Demirbüken- Wegner (CDU), Filiz Polat (Yeşiller), Mürvet Öztürk (Yeşiller), Gülistan Yüksel (SPD), Hakan Taş (Sol Parti), İbrahim Yetim (SPD), Muhterem Aras (Yeşiller), Sidar Aydınlık-Demirdöğen (Sol Parti), Hüseyin Avgan (Sol Parti), Mevlüde Genç (CDU), Gamze Kubaşık (Yeşiller)

1240 DELEGE

BUNDESVERSAMMLUNG, Federal Meclis’te görev yapan tüm milletvekilleri ile eyaletler tarafından aynı sayıda belirlenen delegelerden oluşur. Bu yasama döneminde 620 milletvekili olduğu için, 620 delege de eyalet meclisleri tarafından belirlendi. Seçimde toplam 1240 delege oy verecek. En yoğun nüfus Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde yaşadığı için bu eyaletin oy sayısı 133. En az üyeyi ise sadece 5 kişi ile Bremen gönderiyor.

Related Posts