Almanya’da Başarılı Türklerden Bazıları…

Almanya’ya işçi göçü olarak gelen Türkler arasında artık hayatın her alanında başarı hikayelerine rastlayabiliyoruz… Aşağıda bunlardan bir kaçını görebilirsin.

Kemal Şahin
Şahinler Holding kurucusu Kemal Şahin Almanya’ya öğrenci olarak gelmiş, Aachen’de üniversiteye başlamıştır…

Şahinler Holding
Şahinler Grubu’nun temeli, ATİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kemal Şahin tarafından 1982 yılında Almanya’nin Aachen Kenti’nde, Santex Moden Şirketi’nin kurulmasıyla atılmıştır. Büyüyerek moda dünyasının iddaalı isimleri arasına giren Santex Moden Şirketi’nın yani sıra, Şahinler Holding, Almanya’dan sonra Türkiye’de de, 1984 yılında kurulan Konteks Şirketi ile çalışmalarına başlayarak, büyümesine devam etmiştir.

Türkiye’de ve Avrupa’da kurduğu şirketlerle kısa zamanda, “Türkiye’nin En Büyük Moda ve Entegre Tekstil Grubu” konumuna gelen Şahinler Holding, spor giyimden çocuk giyimine, erkek-bayan hazır giyimden, jeans ve iç giyimine kadar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Avrupa ve Amerika’da pazarladığı 50 milyon parçanın üzerinde hazır giyim ürünleriyle de Şahinler Holding, Dünya’nın önde gelen tekstil isimlerinden biri haline gelmiştir.

Dünyaca ünlü Alman Textilwirtschaft Dergisi tarafından her yıl hazırlanan, “Dünya’nin En Büyük Tekstil Sanayicileri” listesinde, ciro bazında 1995 yılında 87. sırada yer alan Şahinler Holding, dünyanın sayılı 300 Tekstil Sanayicisinin yer aldığı 1996 yılı listesinde 68. sıraya yükselirken, Türkiye’den sıralamaya giren 21 firma arasında ise yine Türkiye Birincisi olmuştur.

Şahinler Grubu, Tekstil ve Hazir Giyim Sektörün’nde; Türkiye’de, dış ticaret, tekstil ve konfeksiyon şirketleri, Avrupa’da ise toptan ve perakende pazarlama şirketleri ile “Tam Entegre Bir Şirketler Topluluğu” olup, Türkiye’de 17, Almanya’da 3, Amerika’da 2 Hollanda, Fransa ve Avusturya’da 1’er olmak üzere 25 şirketten oluşmaktadır.

Vural Öger
1 Şubat 1942’de Ankara’da bir subayın oğlu olarak doğdu. İlköğrenimini Ankara’da, liseyi İstanbul’da bitirdi. 1961 yılında Berlin Teknik Üniversitesi’nde Madencilik ve Metalürji Bölümü’nde eğitime başladı…

1968’de yüksek mühendis olarak mezun oldu. Öğrenimi sırasında üniversitenin seyahat hizmetleri bölümünde çalıştı ve turizm branşında ilk tecrübelerini elde etti.

1969 yılında turizm alanında serbest çalışmaya başladı. Daha çok Türkiye’ye yönelik tur operatörlüğü yaptı. Daha sonraki yıllarda Berlin, Hannover ve Bremen’de seyahat acentaları açtı. 70’li yılların başında Almanya-Türkiye direkt uçuşlarına başladı.

1982’de Öger Tours Ltd. Şirketini kurdu ve kısa zaman içinde Avrupa’nın en büyük seyahat organizatörlerinden biri oldu.

1990’dan itibaren Türkiye dışında Mısır, Tunus ve Fas gibi ülkelere turlar düzenlemeye başladı. Daha sonraki yıllarda ise bu ülkelere Malta ve Dominik Cumhuriyeti eklendi.

Vural Öger 1994’te ATT Touristik Ltd. Şirketi’ni devraldı. 1998’de Türk Alman Vakfı’nı (DTS) kurdu.

Başarılı bir turizmci olan Öger, Türk-Alman ilişkilerine ve halkların yakınlaşmasına sağladığı katkılardan dolayı Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau tarafından Federal Almanya Liyakat Nişanı’na layık görüldü.

Vural Öger, 2004 yılında Almanya’dan Avrupa Parlamentosu seçimlerine SPD (Sosyal Demokrat Parti) adayı olarak katıldı ve seçimde başarılı olarak AB Parlamentsu’na Almanya’dan milletvekili seçildi.

Vural Öger 6 dil biliyor, evli ve üç çocuk babası.

Cem Özdemir
Cem Özdemir, 21.12.1965 tarihinde göçmen bir Türk ailesinin oğlu olarak Stuttgart yakınlarındaki Urbach şehrinde dünyaya geldi. Eğitmen olabilmek için mezun olduğu meslek lisesinden sonra, Reutlingen’de üniversiteye giderek sosyal pedagoji eğitimi gördü.ç

Cem Özdemir, 21.12.1965 tarihinde göçmen bir Türk ailesinin oğlu olarak Stuttgart yakınlarındaki Urbach şehrinde dünyaya geldi. Eğitmen olabilmek için mezun olduğu meslek lisesinden sonra, Reutlingen’de üniversiteye giderek sosyal pedagoji eğitimi gördü.

1981 yılından bu yana Alman vatandaşlığına sahip. Yine 1981 yılında, Yeşiller Partisi’ne (Die Grünen) girerek, 1989’dan 1995 yılına kadar Baden-Wüttenberg Eyaleti Bölge Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

1994 yılında da parlamentoda, millet vekili olarak seçildi. Böylece Alman tarihinde ilk defa Almanya’da doğup büyüyen göçmen ikinci nesle ait yabancı kökenli bir vatandaş, parlamentoya milletvekili olarak üye oldu.

Cem Özdemir, 1998 meclis seçimlerinde tekrar meclis içerisine seçildi. Hükümet değiştiğinden bu yana, fraksiyonun iç politika sözcüsü olarak görev yapmakta. Meclis Fraksiyonu İç Kurulu’na en yetkili kişi olarak, aynı zamanda Meclis Dış İşleri Kurulu’na da başkan vekili olarak üyedir. Buna ek olarak, Türk-Alman parlamenter grubunun başkanlığını ve Alman-Yunan parlamenter grubunun da başkan vekilliğini yapmaktadır.

Ayrıca Alman Çevre ve Doğayı Koruma Birliği’nin (BUND-Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland), Alman Ulaşım Kulübü’nün (Verkehrsclub Deutschland) ve uluslararası umumi af komisyonu Amnesty International’ın üyesidir. Ayrıca “Sağcı şiddete karşı Almanlar” girişiminin yani “Alman olmaktan gurur duyuyorum!” sloganını taşıyan kampanyanın da sözcülüğünü yapmaktadır. Özdemir, Berlin işkence kurbanlarının ilgili merkez konseyine ve Avrupa doğası konseyine de üyedir. Yeşiller Partisi’ne ait Yabancılar Birliği’nin de kurucularından olan Özdemir, aynı zamanda Stuttgart Alman-Türk Forumu Derneği’ne ait Amadeu-Antonio Vakfı’nın da idare meclisi üyesidir.

Cem Özdemir, 1996 yılında Almanya’da integrasyon konusunda izlediği politika ve yaptığı çalısmalardan dolayı Civis Ödülü’nü almıştır. Aynı yıl ayrıca, Theodor-Heuss Madalyası’nı da almıştır. 1997’de SFB Radyosu tarafından “yılın en multikulti adamı” olarak adlandırılmıştır. Yine 1997’de Münih’teki yayınevi dtv tarafından “Ich bin Inländer” (Ben bir memlekettaşım!) ismiyle çıkartılan kitap 1999’da İletişim yayınevinden el kitabı ve Türkçe olarak yeniden yayınlanmıştır. 1999 yılında ikinci kitabı “Döner und Currywurst – Integration in Deutschland” (Döner ve Curryli sosis – Almanya’da integrasyon) Lübbe-Verlag Bergisch Gladbach isimli yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

Cem Özdemir, hakkında çıkan yolsuzluk (devlet işleri için yapılan uçak gezilerinde toplanan bonusları özel gezilere kullanmak ve bir bankacıdan menfaat karşılığı ucuz kredi sağlamak…) nedeniyle Almanya’da milletvekilliğinden 2002’de istifa etmiştir. Cem Özdemir, daha sonra 2004 yılında tekrar Yeşiller’den aday olarak Avrupa Parlamentosu’na milletvekili seçilmiştir.

Related Posts