Şadiye Arslan: İngiltere’nin En Başarılı İş Kadını

Şadiye Arslan, İngiltere’ye yerleştikten sonra stajyer olarak çalışmaya başladığı hukuk firmasında, ortak konumuna kadar yükselerek, kariyerinde ve Türkçe konuşan toplum liderliğinde büyük başarılar elde etti. 2010 yılı Kasım ayında, İngiltere’de düzenlenen “En Başarılı Türkler Ödülü” yarışmasında halk oylamasıyla “En Başarılı Türk İş Kadını” unvanını kazandı…

Şadiye Arslan, 1969 yılında Türkiye’de doğdu. 1989 yılında, Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden başarıyla mezun olduktan 1 sene sonra İngiltere’ye yerleşti. Burada, ikinci üniversiteye yazılıp Hukuk okudu. Daha sonra ‘Levenes’ adlı avukatlık firmasına stajyer olarak katılan Arslan, başarılı çalışmaları sebebiyle kısa sürede firmada ortak konumuna yükseldi ve hukukla ilgili konularda Türkçe konuşan topluma büyük yardımları oldu. Londra’da Türk Radyosunda haftalık programlar yaparak hukuki soruları cevaplandırdı ve gerekli mercilere yönlendirdi. Türkçe konuşan toplumu, özellikle tazminat hukukundaki haklarıyla ilgili olarak bilgilendirdi ve bu sayede işyerlerinde olan kazalardan dolayı mağdur olan vatandaşları dil, kültür ve yeni bir ülke engelini aşarak hukuka ulaştırdı.

Arslan, firmada çalışan Türkçe konuşan ekibi, 2 kişiden 70 kişiye çıkardı ve aynı zamanda yeni hukuk mezunlarına da eğitim ve çalışma fırsatının kapısını açtı. Türkçe konuşan halka kendi dilinde kaliteli hukuk hizmeti sunan Arslan ve ekibi, firmaya toplam gelirin büyük bir kısmını sağlıyor. Arslan, firmadan çok, firmada çalışan insanlara yatırım yapmanın gelişmeyi büyük oranda arttıracağını savunuyor ve şöyle diyor: “Eğer insanlara yatırım yaparsanız şirketiniz iyiye gider. Eğer kendinizi sizden daha iyi olan insanlarla çalışmaya hazırlarsanız ve bundan korkmazsanız şirketiniz iyiye gider”.

Levenes Avukatlık firması, Arslan’ın ekonomik pazarı iyi bir şekilde gözlemlemesi sayesinde büyük bir adım atarak televizyona ilk defa reklam veren Türk hukuk firması oldu. Bu sayede, Türkçe konuşan avukatların varlığını aracılardan ziyade ilk ağızdan duyurarak, firmanın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Bunun yanında Arslan, firmanın kültürel aktivitelere sponsor olarak ve sosyal sorumluluk üstlenerek de adını duyurması için çok çaba sarf etti. Bunlar, firmanın isminin Türkçe konuşan toplumda bilinirlik kazanmasında ve yeni müşterilerin firmayı tercih etmesinde etkili oldu.

Şuanda 165 kişinin çalıştığı Levenes firmasında, üst düzey yetkili olan Şahide Arslan, Türkiye’den gelen ortaokul öğrencilerine de firmada iki hafta staj yapma olanağı sunuyor. Arslan, ilerlemek için sadece kendine yatırım yapmayı yeterli görmeyerek, İngiltere’de yaşan Türkçe konuşan toplumun da kendi bilgilerinden yararlanabilmesi için çalışmalar yapıyor. Bir yandan çeşitli televizyon projelerinde de yer alarak, hukukla ilgili konularla bilgilendirmeler yapmasının yanı sıra Türk televizyonları için David Milliband ve Diane Abbot ve Ken Livingstone gibi İngiltere’nin önde gelen politikacılarıyla röportajlar yapıyor. Seçim zamanlarında, Türkçe konuşan halkı bu sayede politik ve ekonomik değişimlerin günlük hayatımızı nasıl etkileyeceği konusunda bilgilendiriyor.

Avukat Şadiye Arslan, 2010 yılı Kasım ayında, İngiltere’de Business Network tarafından organize edilen bir törenle sahiplerini bulan “En Başarılı Türkler Ödülü” yarışmasında halk oylamasıyla “En Başarılı Türk İş Kadını” unvanını kazandı.

Related Posts