Simla Akyol: Amerika’da Partilerin Hakimi Bir Türk

Gezmek için gittiği San Francisco’da kalarak It’s a Piece Of Cake adlı bir şirket kuran Simla Akyol’un düzenlediği partiler ABD’de yeni bir trend yarattı. Akyol’un en büyük müşterileri ise Google, Pixar ve e-bay gibi teknoloji şirketleri.

Türk girişimci Simla Akyol’un 2000 yılında San Francisco’da kurduğu It’s a Piece Of Cake şirketi, büyük şirket partilerinin aranılan ismi oldu. Akyol’un şirketi Google’dan Pixar ve e-bay’e kadar dünya çapında adını duyurmuş teknoloji devlerine özel partiler düzenliyor. 19 yaşında dil eğitimi için gittiği İngiltere’de başlayan yurtdışı macerasını
San Francisco’da kurduğu şirketle sürdüren Akyol, “Gezmek için geldiğim San Francisco’ya âşık oldum. Burada çocuklara takı tasarımı, tiyatro gibi konularda butik eğitim veren stüdyolarda çalıştım. Sonra aklıma kişiye özel temalı partiler yapma fikri geldi. İki yıl araştırma yaptım. Amerika çapında neler yapıldığına baktım. Sonra ‘Neden yapmayayım’ diyerek 2000 yılında kendi şirketimi kurdum. It’s a Piece Of Cake 6 yıllık bir şirket” dedi. Akyol, It’s a Piece Of Cake’in kısa sürede elde ettiği başarıların yatırımcılarından gözünden kaçmadığını, ABD’de çocuk ve aile eğitimi alanında faaliyet gösteren şirketlerden ortaklık ve franchise teklifi aldıklarını söyledi.

Maliyeti 120 bin dolar
İşe başladığı ilk günlerde temalı partileri tek başına düzenleyen ve kostümlerin yapımına kadar her işle ilgilenen Akyol’un artık 30 kişilik bir ekibi var. 4-5 yıldır düzenli olarak Google, Pixar, e-bay gibi şirketlerin çalışanları için düzenlediği çocuklara yönelik partileri organize eden Akyol, davetiyelerin tasarımından hediyelere kadar her ayrıntının belli bir temaya bağlı olarak yapıldığını vurguladı. “Bu yıl ‘Alice Harikalar Diyarı’nda temasıyla bir parti düzenledik. Partiyi çok farklı oyunların olduğu bir panayıra çevirdik” diyen Akyol, sürekli yeni temalar üzerinde çalıştıklarını anlattı. Doğum günü partilerinin 6 bin ile 12 bin dolar arasında olduğunu, şirket partilerinde ise bu rakamın 100-120 bin dolara kadar çıktığını ifade eden Akyol, “Partilerimiz özel olduğu için maliyet temaya göre değişiyor. Mesela bazen kayak yapmaları için kar getiriyoruz veya kumdan kaleler yapmaları için kum. Partilerde en az 250 çocuk ve onların ebeveynleri oluyor” dedi.

Related Posts