Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Bizim doktorlarımız gerçekten çok başarılılar hemen hemen Tıpta tüm dallarda bir Türk doktor isim yapmış durumda ama neden hep ABD deler, neden Türkiyede bir şeyler yapamıyorlar? Değerli sayın Prof.Dr. Hotamışlıgil de diğer çok değerli doktorlarımız gibi kendi dalında bir çığır açtı ama Yurt dışında. Şimdi biz bu duruma sevinsekmi? sevinmesekmi?

Meslek kariyerini ABD de sürdüren, 10 patenti bulunan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil gen değişiklikleriyle şişmanlığı geriletmeyi başarmış.

OBEZİTEYE neden olan genleri bulan Türk doktor, bu kez de obezitenin yol açtığı hastalıkları geriletmeyi başardı. Hayvanlarda yaptıkları gen değişikliklerinden başarılı sonuç aldıklarını söyleyen Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Kilo alan deneklerde diyabet ve kalp hastalıkları gelişmesini engelledik demiş.

10 patenti bulunan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil (sağda), son çalışmasıyla şişmanlığa çare arıyor. Prof. Dr. A. Murat Tekalp ise teknikte deformasyona son veriyor.
1962 de Rize nin Pazar ilçesinde doğan Hotamışlıgil, 1986da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi nden mezun oldu. 1994 te Harvard Üniversitesi nde Biyolojik Kimya ve Moleküler Genetik konusunda doktorasını tamamladı. Hotamışlıgil, 1995 te Harvard Üniversitesi nde asistan profesör, 1998 de asosiye profesör ve 2003 yılında profesör oldu. Hotamışlıgil, halen Harvard Üniversitesi J. S. Simsons Genetik ve Metabolizma Bölümü nde profesör olarak bilimsel çalışmalarını sürdüyor. Hotamışlıgil aynı zamanda, Halk Sağlığı Fakültesi nde Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü kurucu başkanı olarak görev yapıyor. Hotamışlıgilin 10 patenti bulunuyor. Amerikan Diyabet Derneği, Ulusal Sağlık Enstitüsü, Markey, Pew ve Sandler vakıfları gibi kurumlardan ödüller alan Hotamışlıgil, 2004te Türkiye Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi

Related Posts

4 Comments

 1. merhaba dr bey öncelikle başarılarınızdan dolayı bir türk olarak gurur duydum ve tebrik etmek istiyorum. benim eşim ve ailesinde de diabet hastalığı var oğlumda olmasından korkuyorum çünkü şartlar ve bilgisizlik bu hastalığın tedavisini daha da zorlu hale getiriyo umarım en kısa sürede ilaç yada aşınız türkiyede ilaç sektöründe yerini alır çünkü eşim ilaç tedavisini bıraktı dört gözle sizden gelecek haberleri beklemekte ve ben çok üzülüyorum zor bir süreç bana ve tüm diyabetiklere yardımlarınız için şimdiden teşekkürler saygılarımla..

 2. Sayin Doktor Bey, ben almanya’dan yazmakta olan bir hastayim. 17yasindayim, 6senedir diyabet typ1 hastasiyim. Diyabetim aileden gelme degil. Actrapid ignesini kullaniyorum, aksamlari da Lantus vuruyorum. 3ay icersinde 18yasinda olacagim ve mümkün ise bu hastaliktan tamamen kurtulmak istemekteyim…

  Saygilarim ile Büsra…

 3. Merhaba,
  Ben Viyana`dan yaziyorum.07.09.2007den beri 2000dogumlu kizim tip1seker hastasi
  Her ici aciyan anne gibi ben de umutlandim Dertlerimizin karsiligi degeri
  ölcülemeyecek
  doktorlarimiz vesilesi ile dermani vermistir yaradan insallah Sabredip doktorumuzun basarisinin sonucunu bekleyecegiz
  Kizim gibiler insallah son hastalar olacak

Comments are closed.