HİLMİ ÖZGÜÇ – Yahoo’ya kan veren müthiş Türk!

Amerika’da Türk iş adamı Hilmi Özgüç sahibi olduğu Maven Bilgisayar sistemi şirketi 160 milyon dolar karşılığında Yahoo’ya satıldı.


Bu ticari atılımla Yahoo Google’a karşı rekabet unsurlarını yeniden geliştirebilmek için kendi bünyesinde hazırlamış olduğu reklam tanıtımlarını gerçekleştirmek için 5 yıl içinde önemli bir noktaya gelen Maven Şirketi’ni satın aldı.

YAHOO’NUN KURTARICISI

Yahoo’nun 70 kişinin çalıştığı bu firmayı satın alarak Google’ı yakalamayı hedeflediği belirtildi. Yahoo yetkilileri yaptıkları açıklamada, Google’ın kendilerini almak için yapmış oldukları 44 milyar dolarlık teklifi reddetmesi ve kendisini piyasada daha kuvvetli tutabilmesi için bu firmayı satın aldıklarını söylediler.

ÜNLÜ MÜŞTERİLER

Özgüç’ün sahip olduğu Maven şirketi ulusal ve büyük şirketlerle birlikte aralarında Amerika’dan Fox TV, CBS Sport ve Sony gibi kanalların bilgisayar alt yapılarını oluşturup ve geliştirmesini sağlıyor. Animasyon ve teknik alanda da hizmet veren bu şirketin Yahoo’ya katkı sağlayacağını belirten yetkililer en önemli rakipleri olan Google’ın karşısında büyük bir atılım yaptıklarını açıkladılar.

HİLMİ ÖZGÜÇ’ÜN BAŞARI ÖYKÜSÜ

Ankara’da doğan Hilmi Özgüç çocukluk günlerini Almanya’nın Bonn şehrinde geçirdi. Burada Amerikan okulunda eğitimini tamamlayan Özgüç 1985 yılında Boston Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun oldu. Japonya’da Mitsubishi firmasında çalışan Özgüç bu şirketin Kaliforniya kolunda birtakım etkinliklere katıldı. Çalışma bilgisini kendi şirketini kurma yolunda genişleten Özgüç 1998 yılında 30 milyon dolarlık şirketinin mali potansiyelini her yıl artırarak bugünlere geldi.

Related Posts