Fatih Çevikkollu Almanya’nın Cem Yılmaz’ı

Almanya’nın Cem Yılmaz’ı
06 Mart 2007 Salı 12:40
Alman özel televizyon kanalı RTL’de ”Alles Atze” dizisinde rol alan ve ”Prix Pantheon” ödülüne layık görülen kabare oyuncusu Fatih Çevikkollu, Hamburg kentinde düzenlediği tek kişilik ”Fatihland” oyunuyla Almanları coşturdu.

ALMANYA’YA UYUM SORUNU
Hamburg’un Sankt Pauli semtinde bulunan Schmidt tiyatrosunda sahne alan Çevikkollu, oyununda Almanya’daki İslam korkusunu, Baden-Württemberg eyaletinde uygulanan vicdan testini, uyum konusunu, kadın-erkek ilişkilerini, Almanya’da imaj ve kimlik sorununu, göç konusunu ve Türkiye’ye kesin dönüş yapmak isteyen Türklerin durumunu düşündürücü bir şekilde ele alarak izleyicilere aktardı.

CEM YILMAZ YA DA ATA DEMİRER
En kısa zamanda Türkçe bir oyunla Türk toplumunun karşısına çıkmak istediğini dile getiren Çevikkollu, şunları kaydetti: ”Cem Yılmaz ya da Ata Demirer gibi sanatçılar burada sahne alıyor. Güzel bir şey. Ancak kabare, besinini yaşanılan yerin sorunlarından, gündelik konularından alır. Bu anlamda Almanya’yı iyi bilen birisinin bu sorunları daha iyi gündeme getireceğine inanıyorum. Bu nedenle Türkçe oyun yazıyorum. İlk defa burada açıklayabilirim. Oyunun adı ya ‘Ali-Hans’ ya da ‘Yapma değil, Avrupa’ olacak.”

Related Posts