Duygu Buğur : Almanya’ya dünya ikinciliği kazandırdı.

Malezya’da yapılan Dünya Karate Şampiyonası’nda Almanya adına dövüşen Duygu Buğur Almanya’ya dünya ikinciliği kazandırdı.

Malezya’nın Melaka şehrinde yapılan Dünya Karate Şampiyonası’nda Almanya adına dövüşen Duygu Buğur Almanya’ya dünya ikinciliği kazandırdı. Türk milli formasıyla dünya şampiyonluğu sevinci yaşayan Veysel Buğur’un kızı olan Duygu, dünya ikincisi olarak Almanlar’a büyük bir sevinç yaşattı. Buğur ailesi Almanya’nın Berlin kentinde yaşıyor ve Duygu bu şehirde üniversite öğrencisi.

53 kiloda Tuğba Yenen ile Duygu Buğur’un müsabakası nefesleri kesti. Tuğba, ilk turda İspanyol rakibini 6-1 yendi. Hırvat’ı 4-0’la safdışı bıraktı. Avusturalyalı rakibine 10-0’lık fark atan Tuğba, Avusturyalı rakibini de 3-0 yenerek final maçı yapmaya hak kazandı. Finalde karşısına Almanya adına dövüşen Duygu Buğur vardı. Dünya ve Avrupa şampiyonu milli sporcumuz Veysel Buğur’un kızı olan Duygu ile Türkiye adına tatamiye çıkan Tuğba arasındaki iki Türk kızının mücadelesinde 4-2’lik sonuçla galip çıkan, Türkiye adına yarışan Tuğba oldu ve ülkemize altın madalyayı kazandırdı.

Alman karatesinde önemli bir isim olan Duygu, 53 kiloda dünya ikincisi olarak gümüş madalya kazanmasıyla birlikte, kariyerinde önemli bir sayfa açmış oldu. Almanya’da uyum içinde yaşayan ama benliğini asla kaybetmeyen Duygu, güzel ve akıcı Türkçesiyle adeta, “ben kendi kültürümden ve köklerimden asla vazgeçmem” derken, bir taraftan da Alman disipliniyle spor hayatına devam ederek, dünya karatesine ismini yazdırmayı başarıyor. Futbolda Mesut Özil’in Alman milli takımını seçmesi gündemdeki sıcaklığını her zaman korurken, karatenin Mesut Özil’i Duygu Buğur da, Alman milli takımına hizmet etmekten gurur duyduğunu ama Türk olmanın da kendine mutluluk verdiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

“Bütün çocukluğum ve okul hayatım Almanya’da geçti. Bu ülkenin sosyal yapısı, hayat tarzı ve sistemine uyum sağladım. Ama hiçbir zaman için Türkiye’yi, Türkçe’yi ve Türk kültürünü ikinci plana atmadım. Bu konuda ailemin de çok önemli desteği oldu. Dengeli bir şekilde sosyal hayattaki yerimi aldım. Sporda da önemli başarılara imza attım ve Almanlar’ın gurur duyduğu ve önem verdiği bir kariyere sahip oldum. Avrupa’da yaşayan milyonlarca Türk var. Onlar da bulundukları ülkeye uyum sağlıyorlar ve ana dillerini ve kültürlerini yaşatmaya çalışıyorlar. Hayat böyle bir şey. Köklerinizden kopmayacaksınız ve bulunduğunuz yerde sosyal hayata intibak edeceksiniz. Bundan sonraki hedefim, dünya şampiyonu olarak kariyerimde zirveye çıkmak. Başta babam olmak üzere bana emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Duygu’nun babası, Dünya ve Avrupa şampiyonu milli karatecimiz Veysel Buğur, Türk milli takımında dünya şampiyonu olan Tuğba Yenen ve Mehmet Yakan’ı tebrik etti.

Related Posts