Dünyaya adımız duyuran başarılı Türkler

Akıllı bir milletiz. Aklımızı kimi zaman faydalı şekillerde kullanmasak da genele bakıldığında sanırım Türklerin IQ’su yüksek çıkar. Hatta aklımızı biraz hinliğe kullandığımız da yurtdışında bilinen bir konu. Almanya’da para büyüklüğünde ve ağırlığında buzlar hazırlayıp bununla telefon kulübelerinden uzun uzun konuşan Türklerin hikayeleri uzun zaman konuşulmuştu..

Son senelerde oldukça ön plana çıkan sanatçı ve doktorlarımız da yok değil. Yıllar öncesinden gururumuz Profesör Doktor Gazi Yaşargil’den sonra Mehmet Öz, son senelerde televizyondaki kendi programı ile de iyice ünlenen Türklerden biri. Kendi televizyon programını yapacak kadar ünlü olmayan çok başarılı doktorlarımız da yok değil. Örneğin laboratuarda ürettiği karaciğeri farelere başarı ile nakleden Harvard Tıp Fakültesi’nde görevli Dr. Korkut Uygun, kemoterapi tedavisi görecek 2 yaşındaki bir çocuğun ileride anne olmasını sağlayacak bir tür yumurta dondurma yöntemi geliştiren NY Medical College’den Prof. Dr. Kutluk Oktay ya da telefonunuza takacağınız 10 dolarlık bir alet sayesinde kan tahliliniz yapılıp hastaneye iletilebilen bir alet geliştiren California Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aydoğan Özcan bu başarılı isimlerden sadece birkaçı. 30 yaşında Nasa’da görev almayı başaran astrofizik profesörü Feryal Özel için Einstein kadar zeki türü yazıları okumak gerçekten göğsümüzü kabartıyor.

Dünyada büyük şirketlerde CEO olarak görev yapmış ya da halen yapmakta olan başarılı Türkler listesi de oldukça uzun. Bu isimlerden sadece birkaçı, Muhtar Kent (Coca Cola ), Sırma Umur ve Sıddık Umur (P&G), Kaan Terzioğlu (Cisco), Atilla Kıral (Oracle), Gürcün Karakaş (Bosch), Hakan Behlil (Unilever), Mehmet Öğütçü (BG Group), Tuğrul Ağırbaş (Anadolu Efes), Ahmet Göksun (Pfizer), Ali Toker ( Novartis), Ahmet Esen (Pfizer), Selçuk Erden (Coca Cola), Kadir Tepebaşı (Lilly), Ebru Dorman (Orange), Raman Berent (Philips Morris), Ahmet Genel (Pfizer), Osman Ayaz (Adidas), Haluk Aksoy (Levi’s), Ziya Domaniç (Unilever), Emin Özkan (P&G)…

Ancak bu kadar üst düzeyde görev yapmayan çok başarılı Türkler de yok değil.. Muammer Özkul çalıştığı BMW şirketinde geliştirdiği bir alet ile 5 dakikalık bir işlemi 1 dakikaya indirmeyi başaran bir mühendis. Öger Tur ile oldukça ünlü olan Vural Öğer gibi turizm konusunda Corendon uçak taşımacılığı sahibi Atılay Uslu ve Yıldıray Karaer göğsümüzü kabartan Türklerden sadece birkaçı. Microsoft şirketinde çalışan Çağlayan Arkan geliştirdiği bir teknolojik yazılımla oldukça önemli bir başarıya imza atan Türklerden biri. 33 yaşında Brezilya’da kurduğu şirketi ile başarısını kanıtlayan Umut Eker, California’da arkadaşları ile kurduğu like.com adlı internet portalını 100 milyon dolara Google’a satan Burak Göktürk de bu listede olan Türklerden.

Sanat konusunda Ferzan Özpetek her fırsatta ödülleri ile bizi mutlu ederken, İtalya’da sanatçı Serra Yılmaz ve şarkıcı Hadise de başarıları ile hep ön planda. Ancak Madonna’nın dansçılarından olan Yaman Okur ya da Fransa’da oyunculuk kariyerine devam eden Eric Cem ve Fox kanalında bir dizide oynayan Enis Esmer henüz çok ünlü olmasalar da başarılı Türk sanatçılarından sadece birkaçı.

Kuaför Nuri Yurt, Barbara Bush dahil tüm ailenin ve daha birçok ünlünün saçlarına şekil verirken, yolu Hollywood’a uzanan ve şu anda Gossip Girl dahil birçok filme danışmanlık yapan bir Türk. Mete Türkmen de genç yaşına rağmen New York’ta bu konuda çok ciddi bir başarıya imza atmış bir başka Türk.

Spor konusunda NBA oyuncularından Mehmet Okur, Hidayet Türkoğlu, Werder Bremen’de oynayan Mesut Özil, PSG’den Mevlüt Erdinç, Eintracht Franfurt takımında oynayan Ümit Korkmaz her fırsatta göğsümüzü gerdiler ancak birçok konuda henüz adını duymadığımız başka Türkler de var. Örneğin Almanya’da ritmik jimnastik dünyasında “Altın kız” olarak tanınan Rana Tokmak bu Türklerden sadece biri.

Atatürk boşu boşuna söylememiş NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ! diye…

Related Posts