İsveç’teki Türklerin artık başarılı bir tiyatro ekibi var

İsveç’te 40 yılı aşkın süredir yaşayan Türkler, kendi tiyatro grubunu kurarak, sosyal bir sorun olan uyuşturucuya dikkat çekmek için “Yarınlara Geç Kalmadan”isimli oyunu başarıyla sahneye koydular.

Türkiye’de çeşitli illerde Emniyet Müdürlüğü görevlerinde bulunan ve şu anda Danimarka’da Emniyet Müşaviri olarak görev Feyzullah Aslan’ın yazdığı senaryo İsveç’te sahneye kondu. İsveç’te hiç tiyatro oynamayan kişilerce sahneye konan oyun İsveç’te Türklerin yaşadığı değişik kentlerde sahneye konduktan sonra Norveç ve Danimarka’da da sahneye konacak

İSVEÇ’TE 40 yılı aşkın süredir yaşayan Türkler, kendi tiyatro grubunu kurarak, zoru başarmanın gurunu yaşadılar. İsveç Devlet Tiyatrosu Riksteatern ile birlikte birkaç yıl önce kurdukları İsveç Türk Tiyatro Derneği, Türkiye’den çeşitli organizasyonları İsveç’e getirerek birlikte çok güzel kültürel ve sanatsal projelere imza atarken, bu sefer sosyal bir soruna dikkat çeken projeyle gündeme geldiler.

ZERGÜN KORUTÜRK YÖNLENDİRDİ

Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk, yönlendirmesi sonucu bir süre önce idari Ateşe İlker Karakoyunlu’nun uzmanlık alanına giren uyuşturucu ile mücadele konusunda Türklere yönelik bilgilendirme seminerleri sırasında ortaya çıkan proje Türkiye’de çeşitli illerde Emniyet Müdürlüğü yapan ve şu anda Danimarka’da Emniyet Müşavirliği görevinde bulunan Feyzullah Aslan’ın yazdığı senaryo oyununun sahneye konması ile ruh buldu. İsveç’te yaşayan profesyonel tiyatrocu Ayla Zorer’in yönetmenliğinde 8 ay önce İsveç’te hiç tiyatro oyunu oynamamış kişilerin bir araya gelmesiyle oluşan grup “Yarınlara geç kalmadan”adlı tiyatro oyununu başarıyla sahneye koyarak büyük bir sosyal soruna dikkat çekmeyi başardı.

PROFESYONEL RUHLA OYNADILAR

Tiyatroya ilgi duyan kişileri bir araya getiren proje ilk oyununu basın mensupları önünde oynayarak amatör olmalarına rağmen oyunu profesyonel bir ruhla sahneye koydular. İlk kez seyirci karşına çıkacak olan İsveç’teki Türk tiyatro grubu’nun sahneye koyduğu oyunda, ailelerin ilgisizliği sonucunda çocuklarının, edindikleri kötü arkadaşlık sonucu nasıl uyuşturucu kıskacına düştüğü ve yaşamlarını kaybettikleri gözler önüne seriliyor.Aileleri ve çocuklarını aynı platformda bir araya getiren “Yarınlara Geç Kalmadan”tiyatro oyunu İsveç’teki Türklerin ilk tiyatro grubu olarak ta tarihe geçtiler.

YÖNETMEN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Yönetmen Ayla Zorer, hiç hayatında sahnede oyun koymayan kişilerin 8 aylık bir çalışma sonucunda Türkçe dilince çok başarılı bir şekilde oyunu sahneye koyduklarını görünce sevinçten göz yaşlarını tutamadığı görüldü. Ayla Zorer, provalarda çok başarılı bir şekilde oyunu ortaya koyan grubunu değerlendirirken,”Amatör başladılar ama profesyoneller gibidiler”dedi. Ayla Zorer, bu oyunu çok sayıda Türk aileye ve gence seyrettirerek, uyuşturucu kıskacına Türk gençlerinin nasıl yakalandığını anlatmak istediklerini söyledi.

Related Posts