Ferhat Kaya: Belçika’da inşaatında bulduğu 300.000 euro’yu geri verdi!

Belçika’da Ferhat Kaya isimli Türk işyerinin inşaatında bulduğu 300.000 euro’yu geri verdi
Belçika’nın Gent kentinde, daha önce uzun yıllar Dexia Bank’ın şubesi olarak kullanılan binayı işyeri FK Boekhouding için satın alan Ferhat Kaya, tadilat yaparken zemine gömülmüş bir kasaya rastladı. Teknisyen arkadaşı Murat Tufan’dan yardım isteyen Ferhat Kaya, kasada 20’lik ve 50’lik banknotlardan oluşan 6 poset içinde 300 bin euro nakit para buldu. Paraları cep telefonuyla görüntüleyen Kaya, daha sonra durumu polise bildirdi.

Paranın bankaya ait olma ihtimaline karşı polise haber veren Murat Tufan, “Olayı derhal polise aktardık. Çünkü Müslüman ve Türklere karşı olan önyargıyı kırmak istedik. İstesek parayı kendi aramızda paylaşırdık. Bina bir yıldır boş duruyor. Kimse arkasını aramıyordu. Türklerin ne kadar dürüst ve doğru olduklarını göstermek istedik” dedi.

Yasa ne diyor?
Belçika polisi paraya geçici olarak el koyarken, bu kadar yüksek bir meblağın nasıl unutulduğu merak ediliyor. Emlak alım satım mevzuatına göre satılan mekan içindekilerle birlikte yeni ev sahibinin. Buna göre paranın Türklere iade edilmesi gerekiyor. Ayrıca para destelerinin üzerindeki tarih 2000 yılına ait.

Yıllardır kimsenin aramadığı 300 bin euro’nun ‘kara para’ olma ihtimalini de göz önünde bulunduran yetkililer şimdi Dexia Bankası’ndan bir açıklama bekliyor.

Related Posts