Mustafa Çalkan : Rusya et sektörü bir Türk`ten soruluyor

Rusya`ya geçici bir süre kalmak için giden Çalkan Şirketler Grubu`nun sahibi Mustafa Çalkan, Rusya`da et kralı oldu. Çalkan`ın et fabrikası ise en modern et fabrikası olarak Rusya”nın eski başbakanı, şimdiki başbakan 1. yardımcısı Viktor Zubkov taraf

Rusya`ya geçici bir süre kalmak için giden Çalkan Şirketler Grubu`nun sahibi Mustafa Çalkan, Rusya`da et kralı oldu. Çalkan`ın et fabrikası ise en modern et fabrikası olarak Rusya”nın eski başbakanı, şimdiki başbakan 1. yardımcısı Viktor Zubkov tarafından ziyaret edildi.

Putin”in başkanlığı döneminde başlatılan ve milyarlarca dolar akıtılan “Ulusal Proje” bir Türk işletmesinin başarısını da vitrine taşıdı. Rusya”nın bu en iddialı projesi, sağlıktan eğitime, tarımdan hayvancılığa kadar her alanda “ulusal kalkınma seferberliği” anlamına geliyor. Projenin başarısını yerinde denetleyen Rusya”nın eski başbakanı, şimdiki başbakan 1. yardımcısı Viktor Zubkov”a, Çuvaşya”da “örnek işletme” olarak bir Türk şirketi olan Çalkan Grubu”nun fabrikası gezdirildi.

Viktor Zubkov”un geçen hafta içinde Rusya Federasyonu”na bağlı cumhuriyetlerden Çuvaşya”ya yaptığı ziyaret sırasında, cumhuriyetin Devlet Başkanı Nikolay Fedorov”dan, örnek bir hayvancılık tesisini de gezdirmesi istendi.

Bunun üzerine yerel yöneticiler, Türk şirketi Çalkan Grubu”nun bölgedeki fabrikasını seçti. Viktor Zubkov”un yanı sıra, Rusya Halk Sağlığı Dairesi(Hıfzısıhha) Başkanı Gennadi Onişenko ve çok sayıda üstdüzey federal bürokrat, fabrikayı gezdi.

Türk ve Rus yöneticiler, üretim hakkında bilgi verdi, Rusya pazarında en çok bilinen et markalarından biri olan Ekol”ü Zubkov ve diğer konuklara anlattı. Zubkov, Rusya”da böylesi modern tesislerin sayısının artmasının “Ulusal Proje”nin başarısını perçinleyeceğini söyledi ve yöneticileri tebrik etti.

Genç girişimci Mustafa Çalkan”ın 1997 yılında mütevazı imkanlarla, Moskova”daki Türk işnşaat şantiyelerinin mutfaklarına et sağlamak için kurduğu şirket, bugün Rusya pazarının en büyükleri arasında yeralıyor. Çalkan Grubu”nun 1200 çalışanı ve dört fabrikası var. Fabrikalar Moskova,ü Penza, Çuvaşya ve Stavropol”de. Şirket taze et ve et ürünlerinden catgeringe, tarım ve besicilikten inşaata kadar geniş bir faaliyet alanına sahip.

Türkiye”de bir derginin geçen yıl “Rusya”da Yılın En Başarılı Türk İşadamı” seçtiği Mustafa Çalkan işle üç yıl önce Kompas-Pusula dergisinde yapılan bir röportaj şöyle:

Mustafa Çalkan / İç Anadolu”nun köyünden Moskova”nın et krallığına

Çalkan Şirketler Grubu`nun sahibi Mustafa Çalkan Rusya`ya 19 yaşında iken “birkaç ay kalmak için” geldi. Ama talih karşısına öyle fırsatlar çıkardı ki, bir daha geri dönemedi. Kısa sürede büyüyen şirketleriyle Rusya`da et sektörünün liderleri arasına girdi. Pusula-Kompas dergisi, 31 yaşındaki Çalkan`ın Kırıkkale`den başlayıp Moskova`ya uzananan ilginç başarı öyküsünü araştırdı.

Oryol kenti yöneticisi karşısında oturan genç adamın yüzünü uzun uzun süzdü; evet bu sempatik genç sürekli gülümsüyordu gülümsemesine ama hiç de şaka yapar bir hali yoktu. Gülümseyen yüzüyle ” ciddi ciddi” kendilerinden bin büyük baş hayvan almak istediğini söylüyordu. Rus yetkili, bir şakaya kurban gitme ihtimaliyle temkinli davranarak, “Paranız var mı bakalım” diye sordu. Bin büyük baş hayvan birkaç dakika sonra el değiştirdiğinde Rus yetkili Mustafa Çalkan`a dönerek, ” Kusura bakmayın, o kadar gençsiniz ki, bir an şaka yaptığınızı düşündüm” demek gereği hissetti.

Çalkan`ın Rusya`da 11 yılda yazdığı başarı öyküsünde tesadüfler var, çalışkanlık var, uzak görüşlülük var, kararlılık var, girişimcilik var…1974 yılında Kırıkkale`ye bağlı Delice ilçesinin Halitli köyünde doğan Çalkan, lise eğitimini tamamlamadan Ankara`da ticaret hayatına atılmış. Sonra tesadüfler sonucu, baba mesleği çiftçilik ve hayvancılığı aklının köşesinden bile geçmeyen bir yere, Rusya`ya taşımış.

1993 yılı sonlarında askere gitmeye karar veren Çalkan, kalan 3 – 4 ayını Moskova`da geçirmesi için yapılan öneriyi kabul eder ve 1994 başında Volgograd`ın yolunu tutar. Aslında amacı zaman geçirmek ve bu boşluğu değerlendirmekir. Yoksa Türkiye`den binlerce kilometre uzaktaki bir inşaat şirketinin şantiyesinde ne işi vardır? Ancak, Türkiye`deki tatil yörelerinde bir süre aşçılık yapması kaderini değiştirir. Önce şantiyede aşçıbaşı olur, ardından şirketinin patronu Kadir Tokman`a özel aşçılık yapmaya başlar; tabii bu arada askerliğini tecil ettirmiştir. 1996 yılı başında Tokman`ın isteğiyle Moskova`ya gelir. Bir yandan aşçılığa devam eder, diğer yandan piyasayı araştırmaya başlar.

Moskova`da binlerce Türk işçinin çalıştığı şantiyelerin Türk usulü kesilmiş et bulamamaktan yakındığını farkedince hemen kolları sıvar. 1997 yılında bir kesimhane ile anlaşır ve 30 şantiyeye et, sekiz şantiyeye yemek vermeye başlar.

Hemen ardından Rusya`da ekonomik kriz patlayınca pek çokları gibi bir yol ayrımına gelir: Tamam mı, devam mı? O hiç tereddüt etmeden kararını devam etmekten yana verir, süpermarketlere yönelir, 1999`da da 40 dönümlük bir yer alarak işini büyütür. 2001 yılında artık Ramstore`un tüm et işletmesi Çalkan`ın omuzlarındadır. Giderek genişleyen pazarda daha fazla pay alabilmek için Moskova, Penza ve Çuvaşya`da üç et kesim fabrikası kurar. İşte büyük hipermarketlerin et işini alması Çalkan`ı bugünkü durumuna getirir.

Mustafa Çalkan`ın 1994 yılında Volgograd`da başlayan macerası 2005 yılında tam bir başarı öyküsüne dönüşmüştür. Sırada dördüncü et fabrikası ve elit şarküteri üreten bir fabrika kurmak var. 150`si Türk 700 çalışana ulaşan 31 yaşındaki işadamı taze et sektöründe bugün Rusya`nın en büyük 5 – 6 şirketi arasında yer alıyor. Yıllık üretimi kırmızı ette 12 bin ton, beyaz ette ise 6 bin ton civarında.

Çalkan Moskova doğumlu 3 çocuk babası. 4. bebek de yolda. Ailesiyle birlikte Moskova`da yaşıyor. “Rusya`yı seviyorum, çocuklarım da Rusça konuşmaya başlıyor. Rusların kültürüne de alıştık. Kendimizi butrada yabancı saymıyoruz artık” diyor. Ancak Çalkan başarı öyküsüne nokta koymayı henüz düşünmüyor; diğer hangi sektörlerde yatırım yapabileceğini araştırıyor. ” Nereden geldiğimi bir an bile unutmuyorum. Eski patronum Kadir Tokman`ın bende emeği büyük, önünde hala ceketimi ilikliyorum” diyen, Türkiye`de çok sayıda öğrenci okuttuğunu saklayan alçakgönüllü bu genç işadamı belli ki yeni başarı öykülerinin kahramanı olacak.

” Yatırım yapan kazanır”

Sizce Rusya hala fırsatlar ülkesi mi? Buraya gelmek isteyen Türk işadamlarına ne önerirsiniz?

Özellikle gıda sektöründe hala büyük boşluk var. Bu piyasa daha 50 Mustafa Çalkan kaldırır. Et sektöründe faaliyet gösteren fabrikaların çoğu eski. Hala açıkta, sırtta et taşınan yerler var. Burada iş yapmak isteyenlerin mutlaka kendileri gelsinler, burada bir süre yaşasınlar, piyasayı görsünler.. Yoksa müdürlerini gönderirlerse olmaz. Bir de en önemlisi Rusya`da artık yatırım yapmak lazım. Para koymadan para kazanılacak devir geride kaldı.

Yani işlerinin başında durmaları lazım…

Tabii. Yaz demeden, kış demeden çalışıyorum. Hafta sonu bile çalışıyoryuz. Asıl önemlisi, hangi sektör olursa olsun yatırım yapmaları, burada üretmeleri lazım.

Rusya et piyasasında amacınız ne?

Kırmızı ette marka olmak istiyoruz. Hizmet kalitemizin farklı olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Almanya`dan son sistem makinalar getirdik. Tümüyle hijyenik koşullarda çalışıyoruz.

Kaç Türk personeliniz var?

150. Bir bölümü yönetici. Diğerleri kasap. Türkiye`de gazete ilanıyla bulduk. Kasaplarımız Türkiye`nin değişik yörelerinden ama genellikle Orta Anadolu`dan.

Ruslar çok et yiyor mu?

Evet. Mesela bizden çok yiyorlar. Ama et olarak en çok şaşlık (şiş kebab) seviyorlar. Ama pirzola, külbastı, İnegol köfte, bonfile gibi tadlarla da onları tanıştırıyoruz..

Sizce Rusya`nın geleceği nasıl? Ekonomi nereye gidiyor?

Petrol gelirleri arttıkça ülke refaha gidiyor, buna paralel olarak yerli ve yabancı birçok insan iş kuruyor, istihdam yaratıyor ve işsizlik de azalıyor. Mesela ben zar zor işçi bulabiliyorum. Eskiden 4 – 5 bin ruble maaş veriyordum, şimdi 10 – 12 bin rubleye çıktı. Yani refah seviyesi artıyor. Eskiden Rusya dünyada “korkulan” bir ülkeydi ama Putin döneminde herkesle ticaret yapan bir ülke oldu. Turkrus Kaynak:www.ekonews.com

http://www.zaman.com.tr/haber.do;jsessionid=AF9C399E5A5D25975970B2EF85623F7B?haberno=527789

Related Posts